Nomofobia - gdy znika Twój telefon

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2018 14:37
Lęk przed utratą komórki dotyczy coraz większej liczby osób. Na szczęście nomofobia to tylko nawyk, a nie uzależnienie. 
Audio
  • Czym jest nomofobia -materiał Macieja Oswalda (Stacja Nauka/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: pixabay.com/Pexels

Nomofobia różni się od FOMO, czyli strachem przed brakiem dostępu do informacji i obawą, że coś nas ominie. Jest lękiem przed utratą smartfona z pola wiedzenia. 

- Lęk przed brakiem telefonu komórkowego w zasięgu wzroku, możemy rozumieć jako zjawisko, wynikające z rozwoju cywilizacji - mówi Igor Rotberg, psycholog i psychoterapeuta. - w Wielkiej Brytanii prowadzone są już na ten temat badania. Mówi się, że częściej nomofobia występuje wśród młodzieży. Około 50 procent kobiet i około 60 procent mężczyzn biorących udział w testach doświadczyło dyskomfortu, gdy stracili swe telefony z pola widzenia - dodaje.

Dlaczego nomofobia jest nazywana jedynie nawykiem, a nie nałogiem? Czy możemy się jej pozbyć? O tym w materiale Macieja Oswalda.  

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał: Maciej Oswald 

Data emisji: 30.08.2018

Godzina emisji: 12.26

pj/ac

Czytaj także

Muzeum Komputerów Osobistych. O nostalgii za pixelami

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2018 16:40
Dawno, dawno temu, przed epoką X-Boxa i Playstation, był m.in. Pegasus, który w oka mgnieniu rozszedł się po całej Polsce. Dziś jako eksponat jest wystawiany w Muzeum Komputerów Osobistych w Łodzi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wioska Olimpijska poszerza horyzonty

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2018 12:04
Wioska Olimpijska 2018 to jedyny, wakacyjny obóz naukowy poświęcony Laureatom i Finalistom licealnych olimpiad. - Zaproszeni na obóz to osoby wybitne, na swój moment w edukacji. Dzięki nam mogą się poznać, rozszerzać swoje horyzonty - mówi Aleksander Musiał, koordynator Wioski Olimpijskiej. 
rozwiń zwiń