COY 14, czyli młodzi dla klimatu. Czwórka nadaje z Katowic

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2018 15:30
- COY 14 to miejsce, w którym każdy młody człowiek, z całego świata, może przyjść, wyrazić swoje zdanie, które później będzie przekazane dalej do ONZ - mówi Teresa Bojdoł, współorganizatorka wydarzenia z ramienia Samorządu Studentów z Uniwersytetu Śląskiego. 
Audio
  • "Stacja Nauka" z konferencji COY 14 (Stacja Nauka/Czwórka)
  • Języki obce, surwiwal i św. Mikołaj - relacja z drugiego dnia Konferencji Młodych COY 14 (Stacja Nauka/Czwórka)
Czwórka na COY 14
Czwórka na COY 14Foto: Patryk Kuniszewicz/Czwórka

- To już 14. odsłona tej konferencji, miejsce debat o klimacie. Odbywa się ona co roku, przy każdym szczycie klimatycznym - mówi rozmówczyni Patryka Kuniszewicza. - W tym roku konferencja poprzedza Szczyt Klimatyczny ONZ w Katowicach - dodaje.

COY 14 zaprasza młodych ludzi od 13. do 35. roku życia, a czasem też starszych, bez względu na kraj pochodzenia. - Ta młodość jest tu szeroko rozumiana - mówi Teresa Bojdoł. - Przyjechali do nas goście z 102 krajów świata, z Ghany, Burkina Faso, RPA, Australii, Egiptu, Kanady, Argentyny, Chin czy Indii - dodaje. 

Podczas konferencji każdy młody człowiek może wyrazić swoje zdanie na temat klimatu - dostępne są panele dyskusyjne, obrady lokalnych COY, warsztaty, sympozja. O wnioskach młodzieży będą mogli porozmawiać uczestnicy szczytu klimatycznego ONZ, czyli tzw. COP (Conference of the Parties), który w tym roku odbędzie się w Katowicach w dniach 3-14 grudnia.

Czwórka obecna była także podczas drugiego dnia Konferencji, podczas którego uczyliśmy obcokrajowców języka polskiego, a sami poznawaliśmy "tricki", by szybko i skutecznie zgłębiać tajniki języków obcych. Mówiliśmy także o warsztatach surwiwalowych i o tym, dlaczego "las jest wielkim supermarketem". Patryk Kuniszewicz spotkał także jednego ze św. Mikołajów, który polecał, by na kilka godzin wyłączyć swój telefon komórkowy, a ten czas spędzić z rodziną. Co w ten sposób zyskamy? O tym w nagraniu relacji z audycji "Stacja nauka", a także w kolejnych odsłonach programu.

uczestniczki COY 14Uczestniczki COY 14

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Gość: Teresa Bojdoł (organizatorka COY 14 z Samorządu Studentów Uniwersytetu Śląskiego), a także m.in. Magdalena Knapik (Szkoła Języka i Kultury Polskiej), Anna Ryszka (prowadząca warsztaty - nauka języków obcych), Klaudia Jadwiszczyk i Krzysztof Lewicki (prowadzący warsztaty surwiwalowe)

Data emisji: 29.-30.11.2018

Godzina emisji: 12.14

pj/kd

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wielorazowe pieluchy - pomogą w ratowaniu Ziemi?

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2018 17:08
- Produkujemy zbyt dużo odpadów, a recykling nie rozwiązuje wszystkich problemów - mówi Sylwia Sikorska z Polskiego Stowarzyszenia Zero Waste.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Publiczne suszarki do rąk - szkodzą nam i środowisku?

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2018 15:20
Suszarki powinny być wycofane z publicznych toalet – przekonują naukowcy z Uniwersytetu w Leeds. Ich zdaniem mikroorganizmy pochodzące ze źle umytych rąk, na które skierowane jest ciepłe powietrze z suszarki, są rozdmuchiwane po całym pomieszczeniu. 
rozwiń zwiń