Publiczne suszarki do rąk - szkodzą nam i środowisku?

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2018 15:20
Suszarki powinny być wycofane z publicznych toalet – przekonują naukowcy z Uniwersytetu w Leeds. Ich zdaniem mikroorganizmy pochodzące ze źle umytych rąk, na które skierowane jest ciepłe powietrze z suszarki, są rozdmuchiwane po całym pomieszczeniu. 
Audio
  • Czy publiczne suszarki do rąk powinny zostać zastąpione papierowymi ręcznikami? (Stacja Nauka/Czwórka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Stanislaw Mikulski/Shutterstock.com

Dowiodła tego studentka z Kalifornii, która przy jednej z takich suszarek na trzy minuty pozostawiła specjalny szklany pojemnik. Po kilku dniach widoczna w nim była pleśń.

Kolejnym aspektem jest negatywny wpływ takich suszarek na środowisko, bowiem nieprzerwanie włączone, zużywają duże ilości prądu. - W biurowcach, restauracjach, czy salach konferencyjnych powinno się wprowadzić oszczędnie zaprogramowany sprzęt, który włączałby się w określonym czasie - tłumaczył Zbigniew Filinger ze Stowarzyszenia Elektryków Polskich.

POSŁUCHAJ WIĘCEJ o Konferencji młodych COY 2018 w Katowicach >>>

Czy rozwiązaniem tego problemu mogą być papierowe ręczniki? I czy rzeczywiście ie należy korzystać z suszarek toaletowych? O tym w nagraniu materiału reporterskiego, który przygotowała Weronika Puszkar.

***

Tytuł audycji: Stacja nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Data emisji: 29.11.2018

Godzina emisji: 12.43

kd/pj

Czytaj także

Dzięki naukowcom z Lublina nosemoza przestanie zabijać pszczoły?

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2018 16:30
Nawet 9 proc. gatunków pszczół zagrożonych jest wyginięciem, a jedną z najbardziej powszechnych chorób, na które zapadają te owady jest nosemoza.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wielorazowe pieluchy - pomogą w ratowaniu Ziemi?

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2018 17:08
- Produkujemy zbyt dużo odpadów, a recykling nie rozwiązuje wszystkich problemów - mówi Sylwia Sikorska z Polskiego Stowarzyszenia Zero Waste.
rozwiń zwiń