X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Dzięki naukowcom z Lublina nosemoza przestanie zabijać pszczoły?

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2018 16:30
Nawet 9 proc. gatunków pszczół zagrożonych jest wyginięciem, a jedną z najbardziej powszechnych chorób, na które zapadają te owady jest nosemoza.
Audio
  • Jak naukowcy z Lublina chcą ratować pszczoły? (Stacja Nauka/Czwórka)
Nawet dwie trzecie głównych produktów, którymi żywi się ludzkość, pochodzi od zapylaczy, czyli w dużej mierze pszczół
Nawet dwie trzecie głównych produktów, którymi żywi się ludzkość, pochodzi od zapylaczy, czyli w dużej mierze pszczółFoto: Shutterstock.com/Hennie Briedenhann

pszczoła pszczoły kwiat 1200.jpg
Wymieranie pszczół. "Bez nich czeka nas zagłada"

Nosemoza wywoływana jest przez grzyby z rodzaju nosema. Atakują one nabłonek pszczelego jelita, w wyniku czego owady te są niedożywione i osłabione, a przez to bardziej podatne na inne choroby. Fumagilina, antybiotyk, którym dotychczas zwalczano nosemozę, okazał się być toksyczny dla ludzi, więc został wycofany z obiegu. Dlatego naukowcy z Lublina stworzyli substancję bezpieczną zarówno dla zwierząt jak i dla nas. - Nasze badania oparliśmy o rośliny adaptogenne, czyli takie, które ogólnie podnoszą i stabilizują odporność. Są to m.in. miłorząb, cytryniec, czy żeń szeń - mówi dr hab. Aneta Ptaszyńska. - Podawaliśmy je w wielu pasiekach i obserwowaliśmy ich pozytywny wpływ na pszczoły.

W jaki sposób badacze z z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie i Uniwersytetu Jagiellońskiego będą starali się rozpowszechnić preparat, by pomóc pszczołom? W jaki sposób skutecznie podawać go owadom? O tym w nagraniu materiału reporterskiego, który przygotowała Weronika Puszkar.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Data emisji: 29.10.2018

Godzina emisji: 12.40

kd/ac

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Pszczoły w armii. Pomogą szukać materiałów wybuchowych

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2016 14:55
Wojsko i służby celne mogą liczyć na pomoc tych owadów. - Ich tresura jest tańsza od nauki psa i trwa nawet jeden dzień - mówi Jakub Gąbka z Pracowni Pszczelnictwa SGGW w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Na pomoc rojom pszczół. Jak je chronić przed zagładą?

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2017 19:15
Na początku XXI wieku zauważono drastyczny spadek liczebności rojów hodowanych w USA i niektórych krajach Europy. - W Stanach obecnie mamy ubytki sięgające nawet 60 procent. W Europie Zachodniej zaś to wartości rzędu 40 procent ubytków w pasiekach - ostrzega Robert Chrzanowski ze Stowarzyszenia Pszczelarzy Polskich "Polanka".    
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekologia, sztuka, sport i design mają w Lublinie ten sam adres

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2018 15:27
- Już sam budynek jest wyjątkowy. Goście, którzy nas odwiedzają, mówią, że niewiele jest takich miejsc w Europie - mówił dyrektor Centrum Spotkania Kultur Piotr Franaszek. 
rozwiń zwiń