X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Déjà vu - doświadczenie większości

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2019 13:00
Zjawisko paranormalne, pamięć z poprzedniego życia, czy efekt telepatii? - Przyjmuje się, że nawet 70 proc. społeczeństa doświadczyło déja vu. Najczęściej są to osoby między 15. a 25. rokiem życia - tłumaczy psycholog Leon Ciechanowski.
Audio
  • Czym jest i na czym polega doświadczenie déjà vu? (Stacja Nauka/Czwórka)
(zdj. ilustracyjne)
(zdj. ilustracyjne)Foto: Helmut_Strasil/Pixabay.com

Czytaj także
choroba grypa 1200 free
Grypa. Jak walczyć z chorobą?

- Ten termin oznacza "już widziane" i opisuje stan, w którym mamy wrażenie, że już gdzieś byliśmy, już coś słyszeliśmy albo widzieliśmy - mówi Ciechanowski.

Narodzin pojęcia déjà vu było kilka. Za pierwszy można uznać użycie w 1873 r. określenia "déjà vecu" przez Paula Verlaina w wierszu "Kalejdoskop". W 1876 roku Emile Boirac w artykule opublikowanym na łamach czasopisma "Revue Philosophique" użył omawianego określenia ściśle w odniesieniu do zjawiska. Termin ten do języka naukowego wprowadził natomiast w 1896 r. M. Arnaud.- Na razie nie wiadomo dokładnie, który gen odpowiada za to doświadczenie, natomiast są bardzo ciekawe badania dotyczące pamięci. Wynika z nich, że déjà vu wynika z tego, że wiążemy jakieś stare doświadczenia z nowymi sytuacjami - wyjaśnia psycholog.


Czytaj także
narzędzia chirurgiczne chirurg 1200 shutter.jpg
Każda śmierć jest wyjątkowa, ale jej przyczyny nudne

Na jakie kategorie dzieli się zjawisko déjà vu? Czy ma ono związek z zażywanymi lekami, czy raczej świadczy o istnieniu "drugiego życia"? Czym jest "jamais vu"? O tym w materiale Ady Janiszewskiej.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Data emisji: 1.01.2019

Godzina emisji: 12.28

kul


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kontakt z własnym ciałem. Jak zacząć słuchać siebie?

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2018 09:55
- Nasze ciało mówi do nas cały czas, wysyła do nas sygnały, tylko my go nie słuchamy - przekonuje Anita Michalska, trenerka i coach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Model "2 plus 1". Jak rodzina nuklearna zaprzecza ewolucji?

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2018 15:43
- Coraz częściej model rodziny to "dwa plus jeden", ewentualnie "dwa plus dwa". Rodziny, które mają troje i więcej dzieci są dziś rzadkością - mówi dr Magdalena Babiszewska, antropolog fizyczny, biolog ewolucyjny.
rozwiń zwiń