Dysleksja - od urodzenia do końca życia

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2019 14:00
To zaburzenie nie jest próbą ukrycia braku wiedzy czy lenistwa. Najczęściej przejawia się ono w nauce, a może dawać też inne objawy. 
Audio
  • Czym jest dysleksja i skąd się bierze? (Stacja nauka/Czwórka)
Prosta komunikacja z urzędem gwarantuje, że sprawa, którą chcemy załatwić szybko znajdzie swój finał.
Prosta komunikacja z urzędem gwarantuje, że sprawa, którą chcemy załatwić szybko znajdzie swój finał.Foto: Pixabay

- Przy dysleksji możemy mieć do czynienia z zaburzeniem percepcji wzrokowej - patrzymy, a nie zauważamy. To mogą być zaburzenia słuchowe - słuchamy, ale nie słyszymy, tego co trzeba np. na wykładzie, w szkole - mówi Renata Pająkowska-Rożen, psycholog, terapeuta. - Może dotyczyć też zaburzeń współpracy tych percepcji - dodaje.  

Problem z poprawną pisownią, popełnianiem błędów ortograficznych to jeden, najpopularniejszy objaw zaburzenia. - Możemy też brzydko pisać, mieć problemy z liczeniem, problemy z orientacją w przestrzeni - mylenie prawej i lewej strony - wyjaśnia ekspertka. 

A skąd się bierze dysleksja? Czy możemy ją odziedziczyć po jednym z rodziców? Czy da się tego pozbyć? o tym w materiale Weroniki Puszkar. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał: Weronika Puszkar 

Data emisji: 22.02.2018

Godzina emisji: 12.33

pj

Czytaj także

Czarne porzeczki czy cytrusy? Czy witamina C pomaga w leczeniu?

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2019 08:00
Witaminę C zapobiegawczo i leczniczo stosuje wielu z nas. Jednak badania wykazują, że nie jest ona ani lekiem na grypę, ani nawet na przeziębienie. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Anatomia przyjaźni. Po co nam drugi człowiek?

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2019 13:11
Jak pokazują badania, większość z nas świadomie angażuje się w interakcje ze jedynie ze 150 osobami. - Te relacje różnią intensywnością kontaktów - mówi dr Magdalena Babiszewska.
rozwiń zwiń