Czarne porzeczki czy cytrusy? Czy witamina C pomaga w leczeniu?

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2019 08:00
Witaminę C zapobiegawczo i leczniczo stosuje wielu z nas. Jednak badania wykazują, że nie jest ona ani lekiem na grypę, ani nawet na przeziębienie. 
Audio
  • Jak działa witamina C i wyleczy przeziębienie? (Stacja Nauka/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: rongyiquan/Shutterstock

- Witamina C wspomaga i moduluje odporność organizmu, przyczynia się do prawidłowego stanu włosów, skóry, paznokci - mówi Kamila Wiśniewska z Instytutu Żywności i Żywienia.  - Walczy z wolnymi rodnikami tlenowymi w naszym organizmie, częściowo zapobiegając procesom starzenia się - dodaje. 

Większość badań wskazuje, że gdy mamy niedobór witaminy C w organizmie możemy się spodziewać większej częstotliwości występowania zakażeń górnych dróg oddechowych czy przeziębień. - Jednak prewencyjne sięganie po witaminę C wcale nie będzie wpływało na to, że rzadziej lub częściej będziemy chorować - mówi ekspertka. 

Mówi się, że witamina C jest witaminą bezpieczną, bo jej nadmiar wydalamy z moczem. Jak jaka jej dawka jest optymalna? Czy lepiej brać ją w tabletkach czy może sięgnąć po naturalne jej źródła? W jakich warzywach i owocach znajdziemy jej najwięcej? O tym m.in. w materiale Weroniki Puszkar. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał przygotowała: Weronika Puszkar

Data emisji: 3.01.2018

Godzina emisji: 12.25

pj

Czytaj także

Joanna Orleańska zachęca, by jeść warzywa i owoce

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2016 13:30
Aktorka Joanna Orleańska została ambasadorką akcji "Pięć porcji zdrowia". - Według WHO powinniśmy jeść minimum 400 g warzyw i owoców dziennie. Ważne, żebyśmy jedli je pięć razy, a alternatywą może być szklanka soku - mówi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Witamina słońca. Jak ją suplementować?

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2018 14:37
Witamina D nazywana jest witaminą słońca. Jak ją suplementować w okresie jesienno-zimowym, kiedy dociera do nas znacznie mniej promieni słonecznych?
rozwiń zwiń