Anatomia przyjaźni. Po co nam drugi człowiek?

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2019 13:11
Jak pokazują badania, większość z nas świadomie angażuje się w interakcje ze jedynie ze 150 osobami. - Te relacje różnią intensywnością kontaktów - mówi dr Magdalena Babiszewska.
Audio
  • Na czym polega przyjaźń? Jak znaleźć prawdziwych przyjaciół? Stacja Nauka/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne  Foto: Jacob LundShutterstock
Zdjęcie ilustracyjne Foto: Jacob Lund/ShutterstockFoto: Jacob Lund/Shutterstock

facet mężczyzna samotność 1200.jpg
Samotność groźniejsza niż palenie i depresja?

Jak przekonywała ekspertka w Czwórce, antropolog i biolog ewolucyjna dr Magdalena Babiszewska, przyjaźń znacznie różni się od zwykłej znajomości czy koleżeństwa - jest relacją znacznie bliższą, polegającą na zaufaniu i w razie potrzeby, pomocy drugiej osobie. - W zbiorze 150 naszych przyjaciół mamy tzw "kręgi", czyli 5 najbliższych nam osób, kilkanaście dalszych, niespokrewnionych, jeszcze więcej "po prostu znajomych". Najbliższe osoby wybieramy sobie sami, dalszych kolegów i znajomych, poznajemy często przypadkiem, idąc do określonych szkół, bądź na studia - wyliczała rozmówczyni Patryka Kuniszewicza, i jak tłumaczyła, przyjaźń to nie jest relacja zarezerwowana wyłącznie dla ludzi. - Przyjaźnią się też zwierzęta: słonie, konie, czy delfiny - mówiła.


Shutterstock przyjaciele 1200x660.jpg
"Fastfoodowe relacje". Czy przyjaźń da się kupić?

Po co jeszcze potrzebni nam są przyjaciele i czy życie bez poczucia przyjaźni z drugim człowiekiem jest w ogóle możliwe? Jak długo trwają przyjaźnie, co robimy, żeby je utrzymać i czy tyle samo czasu poświęcamy przyjaciołom i członkom dalszej rodziny? O tym w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki. W programie zastanawialiśmy się także, jak długo trwają przyjaźnie, co robimy, żeby je utrzymać i czy tyle samo czasu poświęcamy przyjaciołom i członkom dalszej rodziny.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Data emisji: 4.1.2018

Godzina emisji: 12.30

kd/ac

Czytaj także

Poliandria. Po co kobiecie wielu mężów?

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2018 13:00
- W niektórych kulturach wielomęstwo jest konieczne. Ten typ relacji występuje u ponad 30 społeczności na całym świecie, ale nie w Europie - wyjaśnia dr Magdalena Babiszewska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Model "2 plus 1". Jak rodzina nuklearna zaprzecza ewolucji?

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2018 15:43
- Coraz częściej model rodziny to "dwa plus jeden", ewentualnie "dwa plus dwa". Rodziny, które mają troje i więcej dzieci są dziś rzadkością - mówi dr Magdalena Babiszewska, antropolog fizyczny, biolog ewolucyjny.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Déjà vu - doświadczenie większości

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2019 13:00
Zjawisko paranormalne, pamięć z poprzedniego życia, czy efekt telepatii? - Przyjmuje się, że nawet 70 proc. społeczeństa doświadczyło déja vu. Najczęściej są to osoby między 15. a 25. rokiem życia - tłumaczy psycholog Leon Ciechanowski.
rozwiń zwiń