Matematyka - to dzięki niej jeździmy na rollercoasterach

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2019 13:18
Rollercoastery - najpopularniejsza atrakcja wesołych miasteczek przyciąga poszukiwaczy mocnych wrażeń. Ci, którzy projektują konstrukcję tego typu maszyn wykorzystują prawa ruchu Newtona, by przewidzieć każdy ruch pędzącego wagonika. 
Audio
  • Matematyka i rollercoastery. Jak zaprojektować bezpieczeństwo? (Stacja nauka/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: freephotos/pixabay

Obliczenia inżynierów są jak zimna woda na głowę projektanta. Nie każdy odważny pomysł jest możliwy do zrealizowania Rafał Zakrzewski 

Projektowanie takich kolejek nie jest łatwe: muszą być ekscytujące, ale nie gwałtowne, szybkie, ale zdolne do nagłego hamowania, a co najważniejsze - muszą być bezpieczne. Matematyka wykorzystywana jest do obliczenia sił działających na rollercoastery. Równania matematyczne i rachunek różniczkowy można wykorzystać do obliczenia kształtu gładkiej ścieżki, pętli, "korkociągów" i innych funkcji tych maszyn. Na czym dokładnie to polega?


pixabay notes matematyka książka 1200.jpg
ZOBACZ WIĘCEJ Rok Matematyki. jak to było we Lwowie

- Matematyka jest tak naprawdę językiem. Jest zarazem specjalistyczny i uniwersalny. Z jego pomocą można opisać otaczający nas świat i modelować występujące w nim zjawiska - mówił dr inż. Krzysztof Bryś z Wydziału Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej. - Ten język pozwala na stworzenie w pamięci komputera symulacji dokładnie odwzorowującej zachowanie czegoś, co istnieje w rzeczywistości i sprawdzenie w jakich warunkach dochodzi do zachodzenia takich procesów - wyjaśniał. 

Jak matematyka i fizyka działają w służbie technologii? Z jakich obliczeń korzystają konstruktorzy? Więcej na ten temat w nagraniu.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał: Kacper Kaczmarczyk

Goście: Rafał Zakrzewski (nauczyciel fizyki w I Społecznym Liceum Ogólnokształcącym im. Maharadży Jam Saheba Digvijay Sinhji), dr inż. Krzysztof Bryś (z Wydziału Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej)

Data emisji: 28.03.2018

Godzina emisji: 12.41

ac/kd


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jak zarobić milion, rozwiązując równania?

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2018 15:40
Wydawałoby się, że w matematyce nie ma już nic do odkrycia. Tymczasem według naukowców z Instytutu Matematycznego Claya jest co najmniej siedem tzw. problemów milenijnych, z którymi świat nauki nie potrafi sobie poradzić. Jeśli komuś się uda, dostanie za to milion dolarów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dzień Liczby Pi - podstawy wszechświata

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2019 14:00
W ramach obchodów Dnia Liczby Pi oraz Dnia Otwartego na Politechnice Łódzkiej odbyła się oficjalna próba bicia rekordu Guinnessa na najdłuższy łańcuch z osób tworzących rozwinięcie liczby pi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pomysły są zaraźliwe. Jak działa epidemia idei?

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2019 16:17
Model rozprzestrzeniania się chorób zakaźnych sprawdza się także w przypadku nauki. Podobnie, jak choroby zakaźne, również pomysły naukowe są zaraźliwe.
rozwiń zwiń