Pomysły są zaraźliwe. Jak działa epidemia idei?

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2019 16:17
Model rozprzestrzeniania się chorób zakaźnych sprawdza się także w przypadku nauki. Podobnie, jak choroby zakaźne, również pomysły naukowe są zaraźliwe.
Audio
  • Jak rozprzestrzeniają się idee i czy pomysłem można się "zarazić"? (Stacja Nauka/Czwórka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Billion Photos/Shutterstock.com

Amerykańscy naukowcy z Colorado znaleźli odpowiedź na pytanie: dlaczego niektóre naukowe odkrycia i ciekawostki rozprzestrzeniają się błyskawicznie, a inne, chociaż równie dobre, nie wykraczają poza środowiska lokalne? Tamtejszy zespół informatyków wykorzystał model stosowany w epidemiologii, aby prześledzić przenoszenie idei naukowych między ośrodkami akademickimi. - Pomysł, choćby najlepszy, może pozostać niedostrzeżony przez nikogo na zawsze. Czynnikiem, który sprawia, że pewne idee się przebijają do społecznej świadomości jest prestiż ludzi, którzy je wypowiadają, a w dalszej kolejności - instytucji, które za tymi ludźmi stoją - tłumaczył dr hab. Michał Łuczewski z Instytutu Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. - Na pewnym etapie nie ważne jest już co mówi dana osoba, ale że w ogóle mówi. Wszyscy będą jej słuchać.

Jak podkreślał, często wiele ważnych idei powstaje nie na "szczytach wież" prestiżowych ośrodków akademickich, ale właśnie "w piwnicach" tych mniej znanych uczelni. Potem są powtarzane w większych placówkach, by dowiedział się o nich świat. Dlaczego dla naszej części Europy to Zachód jest taką "wieżą" informacyjną? I jakie idee, które powstały w umysłach Polaków mogły podbić świat? O tym w nagraniu materiału reporterskiego, który przygotował Kacper Kaczmarczyk.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Data emisji: 27.03.2018

Godzina emisji: 12.15

kd/kul

Czytaj także

Mięso z probówki - stworzymy hamburgera doskonałego?

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2015 09:29
Istnieje prawdopodobieństwo, że mięso z probówki w przyszłości może zastąpić na naszych talerzach tradycyjne kotlety.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Męskie atuty: wzrost i atletyczna sylwetka. Co na to ewolucja?

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2019 14:04
Wygląd zewnętrzny i jego atrakcyjność jest jednym z ważniejszych czynników decydujących o zachowaniu wobec drugiej osoby. Na co patrzą kobiety?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Świętujmy Dzień Lasów - nie śmiecąc

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2019 13:54
21 marca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Lasów. To dobry termin by wybrać się na spacer i posadzić drzewo, bo początek wiosny to na to najlepszy czas. 
rozwiń zwiń