X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Płuca - jedno większe, drugie mniejsze

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2019 14:40
Płuca to najważniejszy element układu oddechowego. Przy każdym głębokim wdechu są w stanie pomieścić 4-5 litrów powietrza. 
Audio
  • Jak zbudowane są płuca i jak działają? (Stacja Kultura/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: kalhh/pixabay

- Wytrenowanie może spowodować zwiększenie pojemności płuc - mówi doktor nauk medycznych Robert Młynarczyk. - Zadaniem płuc jest przenoszenie tlenu z powietrza do krwi oraz usuwanie dwutlenku węgla na zewnątrz - wyjaśnia. 

Płuca składają się z dwóch elementów: szkielet, który stanowią oskrzela, a na nim osadzone są pęcherzyki płucne, które tworzą zrąb płuca czyli miąższ. - Płuco możemy porównać do gąbki - mówi ekspert. - Jest to narząd parzysty, ale prawe płuco jest większe, a lewe mniejsze, ze względu na serce - dodaje. 

A czym jest zapalenie płuc? Skąd się ono bierze? Jak z nim walczyć? Czemu nie robi się przeszczepów płuc, a jedynie płucoserca? Czy można żyć z jednym płucem? Na te pytania pulmonolog odpowiada w załączonym materiale. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał: Marta Hoppe

Data emisji: 11.06.2018

Godzina emisji: 12.44

pj/ac

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Język - ruchliwy mięsień. Każdy jest inny

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2019 15:03
- To jeden z ważniejszych elementów artykulacyjnych - mówi Joanna Luboń, logopedka. - Jest to mięsień niezwykle ruchliwy, przybierający różne kształty - dodaje. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak skutecznie dbać o zęby?

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2019 17:39
- Należy czyścić zęby dwa razy dziennie. To wystarczy, ale: rano, gdy nie mamy czasu, do pielęgnacji jamy ustnej używamy szczoteczki do zębów, a wieczorem powinniśmy dokładnie czyścić przestrzenie międzyzębowe i płukać jamę ustną specjalnym płynem - mówiła prof. Barbara Górska, prezes Polskiego Towarzystwa Priodontologicznego.
rozwiń zwiń