Jak skutecznie dbać o zęby?

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2019 17:39
- Należy czyścić zęby dwa razy dziennie. To wystarczy, ale: rano, gdy nie mamy czasu, do pielęgnacji jamy ustnej używamy szczoteczki do zębów, a wieczorem powinniśmy dokładnie czyścić przestrzenie międzyzębowe i płukać jamę ustną specjalnym płynem - mówiła prof. Barbara Górska, prezes Polskiego Towarzystwa Priodontologicznego.
Audio
  • Jak skutecznie dbać o higienę jamy ustnej? (Stacja Nauka/Czwórka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Patryk Kuniszewicz/Czwórka

- Musimy sobie zdawać sprawę, że jama ustna jest istotną częścią organizmu, a sczelina dziąsłowa, czyli rowek pomiędzy zębem a dziąsłem to są otwarte wrota do ustroju, niczym otwarta żyła - tłumaczył dr hab. Jan Kowalski z Zakładu Chorób Błony Śluzowej i Przyzębia Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. - Jeśli mamy do czynienia z chorobą, ta szczelina się pogłębia i tworzy kieszonkę dziąsłową - mówił ekspert. Zaś jak tłumaczyła dr n.med. Beata Golan, dyrektor ds. medycznych Instytutu Blend-a-Med Oral B, pasty do zębów dostępne na rynku różnią się od siebie składem i należy wybrać tę odpowiednią dla naszych problemów. - Jest wiele składników czynnych w paście. Możemy wybrać tę skuteczną na nadwrażliwość bólową zębiny, albo tę dla osób ze stanem zapalnym dziąseł, czy chorobami przyzębia - w tym przypadku z pomocą idą pasty z czynnikami antybakteryjnymi. Mogą być też pasty zawierające specyficzne substancje hamujące rozwój kamienia nazębnego, czy pasty wybielające, zawierające polifosforany - tłumaczyła ekspertka. 

Czyszczenie zębów/fot. Patryk Kuniszewicz/Czórka Czyszczenie zębów/fot. Patryk Kuniszewicz/Czórka

Europejski Dzień zdrowych dziąseł obchodzony był 12 maja. Jak dbać o zęby, by nie doszło do zakażenia i choroby? Jak wybrać pastę odpowiednią dla nas i jakich szczoteczek należy używać? Co oznacza krwawienie z dziąseł i kiedy jest najbardziej groźne? Na jakie choroby jamy ustnej jesteśmy narażeni na co dzień najbardziej? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Zaklinacze czasu

Prowadzą: Patryk Kuniszewicz

Data emisji: 17.05.2019

Godzina emisji: 12.40

kd

Czytaj także

Światowy Dzień Drzemki w Pracy. Dlaczego warto się przespać?

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2019 13:54
Obchodzony jest 12 marca. Być może spowodowane jest to kończącą się zimą i nadchodzącą jednocześnie wiosną. Szara aura za oknem nie zawsze zachęca do maksymalnej wydajności i często jesteśmy po prostu senni.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Chrapiesz incydentalnie czy regularnie?

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2019 14:30
15 marca - w Dzień Walki z Chrapaniem - podpowiadamy, jak radzić sobie z tą przykrą (zwłaszcza dla otoczenia) dolegliwością.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wady zgryzu. Jak je rozpoznać i leczyć?

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2019 16:06
Podobno mamy 11 sekund, żeby zrobić pierwsze wrażenie, a jednym z decydujących czynników, który wpływa na ocenę naszej osoby jest uśmiech. W tej odsłonie "Dajesz radę" rozmawialiśmy o tym, w jaki spsób zadbać o zdrowy i piękny uśmiech.
rozwiń zwiń