Język - ruchliwy mięsień. Każdy jest inny

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2019 15:03
- To jeden z ważniejszych elementów artykulacyjnych - mówi Joanna Luboń, logopedka. - Jest to mięsień niezwykle ruchliwy, przybierający różne kształty - dodaje. 
Audio
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay

- Pierwsza funkcja języka to odczuwanie smaku - mówi Tomasz Gruziel, specjalista medycyny rodzinnej. - Na języku mamy zlokalizowane odczucie tylko pięciu smaków: słodki, słony, kwaśny, gorzki i umami. Cała resztę smaków odczuwamy dzięki narządowi węchu.

- Dzięki językowi mówimy - wyjaśnia specjalistka. - Nie każdy ma tak samo zbudowany język, czasem wady wymowy wynikają właśnie z jego budowy: przerostu czy niedopasowania do żuchwy - dodaje. 

Specjaliści w "Stacji Nauka" podpowiadają, jak dbać o język, by eliminować wady wymowy. Jak gimnastykować ten mięsień by mówić wyraźnie? O tym w nagraniu rozmowy. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał: Marta Hoppe

Data emisji: 16.04.2018

Godzina emisji: 12.46

pj/kd

Czytaj także

Chrapiesz incydentalnie czy regularnie?

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2019 14:30
15 marca - w Dzień Walki z Chrapaniem - podpowiadamy, jak radzić sobie z tą przykrą (zwłaszcza dla otoczenia) dolegliwością.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Anatomia śmiechu. Dlaczego się śmiejemy?

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2019 14:32
- Śmiech ma w naszym życiu bardzo wiele ważnych funkcji. Pozwala przełamywać lody i nas odpręża. Powoduje, że jesteśmy dla siebie bardziej życzliwi - tłumaczy dr Magdalena Babiszewska, antropolog.
rozwiń zwiń