Łokieć tenisisty. To nie tylko choroba mistrzów kortu

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2019 16:00
Każdy z nas słyszał o "łokciu tenisisty", ale co to tak naprawdę jest i czy możemy się go nabawić po kilku okazjonalnych grach w tenisa?
Audio
  • Czym są "łokcie tenisisty, drwala i wyprowadzacza psów"? (Stacja Nauka/Czwórka)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: ollivves/Pixabay.com

Łokieć tenisisty to uciążliwa dolegliwość, która przeszkadza w codziennym życiu powodując ból okolicy nadgarstka. Objawy łatwo zidentyfikować - pojawiają się zawsze wtedy, gdy próbujemy uruchomić nadgarstek, tj. przy chwytaniu, zaciskaniu, podnoszeniu. - Takie schorzenia, nazywane powszechnie łokciami, to wyznaczniki stresu morfofunkcjonalnego. Takich zmian jest bardzo dużo na naszym szkielecie, powstają w miejscu, gdzie przyczepiają się kości - wyjaśnia profesor Wiesław Lorkiewicz z Katedry Antropologii Uniwersytetu Łódzkiego.

W jakich innych dyscyplinach sportu można nabawić się "łokcia tenisisty"? I skąd się bierze "łokieć wyprowadzacza psa" - tym m.in. w materiale Oliwii Olczyk.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Data emisji: 30.07.2018

Godzina emisji: 12.40

kul/kd


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Przychodzi symulant do lekarza. Możesz nim być Ty

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2019 13:28
Symulant nie kojarzy się nam pozytywnie. Okazuje się, że udawanie i oszukiwanie przydaje się na kierunkach medycznych, choć nie w rolach studenta czy wykładowcy. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak segregować opakowania po lekach i odpadki medyczne?

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2019 14:37
Uczymy się właściwej segregacji śmieci, rezygnujemy z kupowania opakowań z plastiku. Mamy jednak duży problem z opakowaniami po lekach - recykling niektórych jest prawie niemożliwy. 
rozwiń zwiń