Jak segregować opakowania po lekach i odpadki medyczne?

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2019 14:37
Uczymy się właściwej segregacji śmieci, rezygnujemy z kupowania opakowań z plastiku. Mamy jednak duży problem z opakowaniami po lekach - recykling niektórych jest prawie niemożliwy. 
Audio
  • Jak odzyskiwać tworzywa z opakowań medycznych? (Stacja nauka/Czwórka)
  • Dlaczego powinniśmy segregować baterie? (Stacja nauka/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/thumwadee lertworakul

Aluminiowe "listki", w których kupujemy tabletki trudno poddać recyklingowi. Naukowcy z Uniwersytetu Łódzkiego stworzyli metodę, która pomoże je przetworzyć i wykorzystać.

- Jesteśmy przyzwyczajeni do recyklingu metalu, szkła i papieru. "Listki" to połączenie polichlorku winylu i aluminium - mówił prof. Marek Zieliński z Wydziału Chemii Uniwersytetu Łódzkiego. - Dlatego, że składa się z kilku rodzajów tworzywa, nie ma konkretnych zaleceń w jaki sposób powinniśmy je segregować, a jest to bardzo ważne. Dziesiątki ton blistrów zalegają na wysypiskach śmieci - tłumaczył.

Na czym polega metoda odzyskiwania odpadów medycznych? Jak będzie można wykorzystać przetworzone "listki"? Dlaczego blistry są nadal wykorzystywane w przemyśle farmaceutycznym i czy w przyszłości będziemy mogli je zamienić na przyjazne środowisku odpowiedniki? Więcej na ten temat w nagraniu audycji. 

W audycji także rozmowa z dr Tomaszem Nowickim, dyrektorem ds. Innowacji i Rozwoju w Grupie Eneris który opowiadał, co możemy uzyskać z recyklingu baterii i dlaczego warto pamiętać, by odpowiednio je segregować. Zapraszamy do wysłuchania nagrania. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał: Oliwia Olczyk

Data emisji: 28.02.2018

Godzina emisji: 12.25

ac/kd

Czytaj także

Dr Anna Ambroziak: oczy raportują o naszym zdrowiu

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2018 15:50
- Po 40. roku życia wszyscy potrzebujemy dodatku do bliży - przekonuje dr Anna Ambroziak i tłumaczy, co można wyczytać z naszych oczu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Witamina słońca. Jak ją suplementować?

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2018 14:37
Witamina D nazywana jest witaminą słońca. Jak ją suplementować w okresie jesienno-zimowym, kiedy dociera do nas znacznie mniej promieni słonecznych?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czarne porzeczki czy cytrusy? Czy witamina C pomaga w leczeniu?

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2019 08:00
Witaminę C zapobiegawczo i leczniczo stosuje wielu z nas. Jednak badania wykazują, że nie jest ona ani lekiem na grypę, ani nawet na przeziębienie. 
rozwiń zwiń