X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Jak segregować opakowania po lekach i odpadki medyczne?

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2019 14:37
Uczymy się właściwej segregacji śmieci, rezygnujemy z kupowania opakowań z plastiku. Mamy jednak duży problem z opakowaniami po lekach - recykling niektórych jest prawie niemożliwy. 
Audio
  • Jak odzyskiwać tworzywa z opakowań medycznych? (Stacja nauka/Czwórka)
  • Dlaczego powinniśmy segregować baterie? (Stacja nauka/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/thumwadee lertworakul

Aluminiowe "listki", w których kupujemy tabletki trudno poddać recyklingowi. Naukowcy z Uniwersytetu Łódzkiego stworzyli metodę, która pomoże je przetworzyć i wykorzystać.

- Jesteśmy przyzwyczajeni do recyklingu metalu, szkła i papieru. "Listki" to połączenie polichlorku winylu i aluminium - mówił prof. Marek Zieliński z Wydziału Chemii Uniwersytetu Łódzkiego. - Dlatego, że składa się z kilku rodzajów tworzywa, nie ma konkretnych zaleceń w jaki sposób powinniśmy je segregować, a jest to bardzo ważne. Dziesiątki ton blistrów zalegają na wysypiskach śmieci - tłumaczył.

Na czym polega metoda odzyskiwania odpadów medycznych? Jak będzie można wykorzystać przetworzone "listki"? Dlaczego blistry są nadal wykorzystywane w przemyśle farmaceutycznym i czy w przyszłości będziemy mogli je zamienić na przyjazne środowisku odpowiedniki? Więcej na ten temat w nagraniu audycji. 

W audycji także rozmowa z dr Tomaszem Nowickim, dyrektorem ds. Innowacji i Rozwoju w Grupie Eneris który opowiadał, co możemy uzyskać z recyklingu baterii i dlaczego warto pamiętać, by odpowiednio je segregować. Zapraszamy do wysłuchania nagrania. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał: Oliwia Olczyk

Data emisji: 28.02.2018

Godzina emisji: 12.25

ac/kd

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dr Anna Ambroziak: oczy raportują o naszym zdrowiu

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2018 15:50
- Po 40. roku życia wszyscy potrzebujemy dodatku do bliży - przekonuje dr Anna Ambroziak i tłumaczy, co można wyczytać z naszych oczu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Witamina słońca. Jak ją suplementować?

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2018 14:37
Witamina D nazywana jest witaminą słońca. Jak ją suplementować w okresie jesienno-zimowym, kiedy dociera do nas znacznie mniej promieni słonecznych?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czarne porzeczki czy cytrusy? Czy witamina C pomaga w leczeniu?

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2019 08:00
Witaminę C zapobiegawczo i leczniczo stosuje wielu z nas. Jednak badania wykazują, że nie jest ona ani lekiem na grypę, ani nawet na przeziębienie. 
rozwiń zwiń