Jak sprawdzać pogodę? On-line, w aplikacji i patrząc w niebo

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2019 13:40
Obok tradycyjnej prognozy pogody mamy do wyboru szereg aplikacji - wśród nich takie, z których korzystają profesjonalni ratownicy. 
Audio
  • Pogoda w górach zmienia się w ciągu minuty. Jak zadbać o bezpieczeństwo? (Stacja Nauka/Czwórka)
Mapy pogodowe przygotowywane przez NASA
Mapy pogodowe przygotowywane przez NASAFoto: Mike Mareen / Shutterstock.com

Czytaj także
Shutterstock upał burza 1200.jpg
Jak daleko jest burza?

- Z prognoz ICM Meteo korzysta zakopiański TOPR, kiedy przygotowuje pogodę dla turystów. Jest to aplikacja, która precyzyjne określa warunki atmosferyczne, ale trudno jest ją odczytać bez znajomości wykresów i danych - mówi Weronika Puszkar.  

Łatwiejszy w użyciu jest Storm Radar, który z dużą dokładnością pozwala śledzić przemieszczanie się burzy i pokazuje miejsca, w które uderzył piorun. Pasjonat gór Łukasz Ziółkowski namawia także do tego, by wyprawę w góry rozpocząć od analizy prognoz długoterminowych. - Choć są to mało wiarygodne dane, to pozwalają zorientować się, jaki jest kierunek pogodowych zmian - tłumaczy. - A kiedy już trafimy w okno pogodowe, wyjdźmy ze schroniska jak najwcześniej. I pamiętajmy, że w lecie w górach grzmi bardzo często, a burze pojawiają się głównie w godzinach popołudniowych - dodaje. Najlepiej też sprawdzać pogodę na miejscu, np. w punktach służb ratowniczych czy u lokalnych przewodników, bo oni są najlepiej zorientowani w krótkoterminowych prognozach. I czasem należy zrezygnować z wędrówki, nawet jeśli bardzo się na nią nastawiło i przejechało wiele godzin, by dotrzeć w góry.

Czym aplikacje pogodowe różnią się od prognozy on-line i jak czytać takie komunikaty?

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Data emisji: 23.08.2018

Godzina emisji: 12.12

kul


Czytaj także

Dlaczego w mieście jest cieplej niż poza nim?

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2016 15:23
- Różnice mogą sięgać nawet kilkunastu stopni - mówił w rozmowie z Czwórką Michał Chiliński z Koła Naukowego Geofizyki Uniwersytetu Warszawskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

 Naukowa przygoda - laboratoria policyjne, medyczne i IMiGW

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2018 14:50
- Jeśli chodzi o podłoża chłonne, czyli m.in. papier dokumentów, jesteśmy w stanie ujawnić ślady nawet po kilkunastu latach od momentu pozostawienia ich - nadkom. Władysław Wojtyczka, biegły z zakresu daktyloskopii. 
rozwiń zwiń