X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Jak sprawdzać pogodę? On-line, w aplikacji i patrząc w niebo

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2019 13:40
Obok tradycyjnej prognozy pogody mamy do wyboru szereg aplikacji - wśród nich takie, z których korzystają profesjonalni ratownicy. 
Audio
  • Pogoda w górach zmienia się w ciągu minuty. Jak zadbać o bezpieczeństwo? (Stacja Nauka/Czwórka)
Mapy pogodowe przygotowywane przez NASA
Mapy pogodowe przygotowywane przez NASAFoto: Mike Mareen / Shutterstock.com

Czytaj także
Shutterstock upał burza 1200.jpg
Jak daleko jest burza?

- Z prognoz ICM Meteo korzysta zakopiański TOPR, kiedy przygotowuje pogodę dla turystów. Jest to aplikacja, która precyzyjne określa warunki atmosferyczne, ale trudno jest ją odczytać bez znajomości wykresów i danych - mówi Weronika Puszkar.  

Łatwiejszy w użyciu jest Storm Radar, który z dużą dokładnością pozwala śledzić przemieszczanie się burzy i pokazuje miejsca, w które uderzył piorun. Pasjonat gór Łukasz Ziółkowski namawia także do tego, by wyprawę w góry rozpocząć od analizy prognoz długoterminowych. - Choć są to mało wiarygodne dane, to pozwalają zorientować się, jaki jest kierunek pogodowych zmian - tłumaczy. - A kiedy już trafimy w okno pogodowe, wyjdźmy ze schroniska jak najwcześniej. I pamiętajmy, że w lecie w górach grzmi bardzo często, a burze pojawiają się głównie w godzinach popołudniowych - dodaje. Najlepiej też sprawdzać pogodę na miejscu, np. w punktach służb ratowniczych czy u lokalnych przewodników, bo oni są najlepiej zorientowani w krótkoterminowych prognozach. I czasem należy zrezygnować z wędrówki, nawet jeśli bardzo się na nią nastawiło i przejechało wiele godzin, by dotrzeć w góry.

Czym aplikacje pogodowe różnią się od prognozy on-line i jak czytać takie komunikaty?

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Data emisji: 23.08.2018

Godzina emisji: 12.12

kul


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dlaczego w mieście jest cieplej niż poza nim?

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2016 15:23
- Różnice mogą sięgać nawet kilkunastu stopni - mówił w rozmowie z Czwórką Michał Chiliński z Koła Naukowego Geofizyki Uniwersytetu Warszawskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

 Naukowa przygoda - laboratoria policyjne, medyczne i IMiGW

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2018 14:50
- Jeśli chodzi o podłoża chłonne, czyli m.in. papier dokumentów, jesteśmy w stanie ujawnić ślady nawet po kilkunastu latach od momentu pozostawienia ich - nadkom. Władysław Wojtyczka, biegły z zakresu daktyloskopii. 
rozwiń zwiń