Paraliż senny. Co się dzieje, kiedy mózg wstaje wcześniej niż ciało?

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2019 17:40
Najczęściej pojawia się, gdy śnimy najintensywniej, czyli wtedy gdy nasz sen wejdzie w fazę REM. Choć jest naturalnym zjawiskiem w naszym organizmie, bywa, że doprowadza do bezwładu i przemijającego paraliżu ramion, nóg i górnej części tułowia.
Audio
  • Czym jest paraliż przysenny i czy należy się go bać? (Stacja Kultura/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Phoenixns

Czytaj także
bezsenność 1200.jpg
Nie możesz spać? Zanim sięgniesz po leki, odłóż komórkę

- Paraliż przysenny to zaburzenie snu z kategorii parasomnii. Objawia się zniesieniem napięcia mięśniowego podczas budzenia się lub zasypiania, towarzyszy nam także w trakcie marzeń sennych - wyjaśnia Aleksandra Wierzbicka z Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie.

Dzięki niemu nie ruszamy w pogoń za ściganym w śnie mordercą i nie tańczymy na wyśnionym balu, a zanim zdążymy się obudzić, paraliż mija. Zdarza się jednak, że w pewnym momencie nasz umysł się wybudza, a ciało za nim nie nadąża. Nie możemy się ruszyć, oddychamy szybko i płytko. - Temu odczuciu mogą towarzyszyć halucynacje. Może nam się wydawać, że ktoś jest z nami w pokoju, albo ktoś nas dotyka - wyjaśnia gość Czwórki.


Czytaj także
migrena 1200.jpg
Migrena - dysfunkcja, która wyklucza

Jak radzić sobie z paraliżem przysennym? Ile może trwać stan odrętwienia? Kiedy należy udać się do specjalisty? O tym m.in. w materiale Agaty Nowotnik.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał: Weronika Puszkar

Data emisji: 3.12.2018

Godzina emisji: 12.40

kul/ac

Czytaj także

Język - ruchliwy mięsień. Każdy jest inny

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2019 15:03
- To jeden z ważniejszych elementów artykulacyjnych - mówi Joanna Luboń, logopedka. - Jest to mięsień niezwykle ruchliwy, przybierający różne kształty - dodaje. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Homeopatia, GMO, płaska Ziemia i chemia dookoła nas - fakty i mity naukowe

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2019 14:47
- Hasło, żeby w codziennym życiu unikać chemii jest nadużyciem, stosowanym wyłącznie marketingowo. Bo chemia jest wszędzie: jemy chemię, oddychamy chemią, jesteśmy chemią - mówią Aleksandra i Piotr Stanisławscy, założyciele "Crazy nauka" i autorzy książki "Fakt nie mit".
rozwiń zwiń