Czy w tym roku będą sinice?

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2020 10:22
Studenci informatyki Politechniki Poznańskiej napisali program, prognozujący zakwit sinic z miesięcznym wyprzedzeniem.
Audio
  • Jak przewidzieć, czy w Bałtyku pojawią się sinice? (Stacja Nauka/Czwórka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock.com

Daniel Nowak, Maciej Czyżewski i Kamil Piechowiak - autorzy projektu, spotkali się w swoim życiu z sinicami i w związku z tym zakazem kąpieli w morzu. - Dopiero niedawno uświadomiłem sobie, że sinice to poważny problem, a nie istnieją rozwiązania, dzięki którym można byłoby ich pojawienie się przewidywać skutecznie - tłumaczył Maciej Czyżewski. – Jesteśmy pierwszymi, którzy zrobili to w sposób dobry.

Do stworzenia algorytmu posłużyły dane satelitarne, zbierane w dłuższym okresie. - Ważne były dla nas dane historyczne, przynajmniej z ostatnich pięciu lat - tłumaczył Czyżewski. - Dane były segregowane, okazywało się, że były często "dziurawe" w zdjęciach satelity były przerwy. Musieliśmy je uzupełniać, a potem dopiero mogliśmy przeprowadzać wyliczenia.

ZOBACZ TAKŻE Bałtyk jak ocean. Kołobrzescy surferzy w Czwórce >>>

Ich wynalazek może być zastosowany powszechnie, ale niestety – jeszcze nie dla wszystkich akwenów. - Opieramy się głównie na danych satelitarnych, więc wyliczenia dotyczyć mogą dużych zbiorników wodnych, dla mniejszych takie dane nie są zbierane - mówili młodzi badacze. - Oczywiście możemy z tego zrobić małą aplikację, którą każdy będzie mógł sobie zainstalować i sprawdzać obecność sinic na wybrzeżu.

Na razie polscy naukowcy wybierają się do amerykańskiej siedziby NASA, by zaprezentować swój projekt i prognozy jego rozwoju.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał przygotował: Tomasz Sosnowski

Data emisji: 9.03.2020

Godzina emisji: 12.37

kd/pj

Czytaj także

Jod. Rybna przekąska zamiast wakacji nad morzem

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2019 14:51
Wakacje nad Bałtykiem latem wcale nie gwarantują dostarczenia naszemu organizmowi potężnych dawek jodu. Wszystko przez to, że akwen wtedy bywa spokojny, a jod wytwarza się przy wzburzonym morzu. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy maseczki na twarz rzeczywiście chronią przed zakażeniem wirusami?

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2020 15:42
- Maseczki oczywiście nas chronią, ale nie są gwarancją 100-procentowego bezpieczeństwa - tłumaczyła Angelika Malinowska, farmaceutka.
rozwiń zwiń