Tarczyca. Dystrybuuje hormony, rządzi organizmem

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2020 13:00
Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jaką wielką władzę nad naszym organizmem mają hormony. Wiemy natomiast, że za ich prawidłowe wydzielanie odpowiada tarczyca. Jak sprawdzić w jakim jest stanie?
Audio
  • Jak pracuje tarczyca i jakie wysyła nam sygnały? (Stacja Nauka/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Gorodenkoff

Czytaj także
koronawirus bakterie żel antybakteryjny mycie rąk 1200.jpg
DIY. Żel antybakteryjny domowej roboty. Jak to zrobić?

Niewielki gruczoł o wielkim znaczeniu

- Tarczyca jest niewielkim gruczołem wydzielania wewnętrznego, który znajduje się w przedniej części szyi, poniżej krtani - opowiada dr n. med. Anna Rubiec-Niemirowska. 

Tarczyca spełnia wiele ważnych funkcji w naszym organizmie. - Wydzialane przez nią hormony wpływają na proces dojrzewania i stymulację wzrostu oraz na regulację działania układu pokarmowego. Kontrolują też pracę mózgu - dodaje andokrynolog.

Jak bada się tarczycę?

Wydzielanie hormonów stymulowane jest przez tyreoliberynę (hormon podwzgórzowy wpływający na przysadkę mózgową) i tyreotropinę (hormon przysadkowy wpływający bezpośrednio na tarczycę). Żeby zbadać tarczycę należy wykonać szereg badań diagnostycznych. - TSH pokazuje stężenie hormony wydzielanego przez przysadkę mózgową, T4 i T3 to hormony wydzielane przez tarczycę, natomiast TG to białko produkowany przez ten narząd - wyjaśnia Rubiec-Niemirowska. - Dodatkowo w diagnostyce autoimmunologicznych zapaleń tarczycy wykorzystujemy oznaczanie przeciwciał - dodaje. 

Czytaj także
maseczka ochrona wirus smog 1200 shutterstock.jpg
Czy maseczki na twarz rzeczywiście chronią przed zakażeniem wirusami?

Tarczyca a układ pokarmowy

W przypadku niedoczynności tarczyca wytwarza zbyt małe ilości hormonów tyroksyny i trójjodotyroniny. Najbardziej charakterystycznym tego objawem jest szybki przyrost masy ciała, który nie ma wytłumaczenia w nieprawidłowościach żywieniowych. Nadczynność tarczycy natomiast charakteryzuje się zwiększonym tempem metabolizmu, czyli w tym przypadku dochodzi do nasilonego chudnięcia.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Materiał przygotowała: Agata Nowotnik

Data emisji: 18.03.2020

Godzina emisji: 12.25

kul

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Migrena - dysfunkcja, która wyklucza

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2019 18:00
W Unii Europejskiej na migrenę choruje 11 proc. populacji, natomiast w Polsce jest to ponad 3,5 mln ludzi. Zarówno częstotliwość występowania, jak i skala bólu migrenowego, który może paraliżować życie codzienne pacjenta, sprawiają, że choroba wciąż stanowi poważne wyzwanie dla medycyny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piski i szumy w uszach. Czy to niebezpieczne?

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2020 11:52
Piski w uszach - ta przykra dolegliwość, po świetnie spędzonym wieczorze, jest znana każdemu bywalcowi dużych imprez muzycznych. Jak bardzo są niebezpieczne?
rozwiń zwiń