Chrom - pierwiastek chemiczny dla łasuchów

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2020 14:49
Chrom nie tylko przyspiesza spalanie tłuszczów, ale też pomaga obniżyć poziom cukrów we krwi. - Co prawda nie działa jak magiczna różdżka, ale w połączeniu z aktywnością i zbilansowaną dietą może uczynić cuda - przekonuje  dietetyk Magdalena Czyrynda-Koleda.
Audio
  • Ochota na słodycze czy niedobór chromu? (Stacja Nauka/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

Suplementacja chromem to dobre rozwiązanie dla tych, którym trudno opanować zachcianki na "coś" słodkiego Magdalena Czyrynda-Koleda

Pierwiastek do zadań specjalnych

Pierwiastek został odkryty w 1797 roku. Badania prowadzone nad chromem w latach 60. XX wieku wykazały, że jego rola w organizmie jest bardzo istotna, a on sam jest pierwiastkiem śladowym niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania organizmu. - Chrom jest składnikiem czynnika tolerancji glukozy, co oznacza, że bierze on udział w procesach metabolizmu glukozy - mówi ekspert z poradni "Z kaloriami na pieńku". 

Zobacz
koktajl 1200.jpg
Co jeść, żeby lepiej ćwiczyć i szybciej spalać kalorie

Pierwiastek jest też składnikiem wielu enzymów trawiennych, bierze udział w metabolizmie białek i syntezie kwasów tłuszczowych, dzięki czemu zmniejsza ryzyko występowania miażdżycy i poprawia nasz lipidogram.

Wymówka dla łasuchów

Choć chrom jest niezbędny w przebiegu wielu procesów metabolicznych, to tak naprawdę nie potrzebujemy go dużo, w organizmie mamy go zaledwie 6 mg. - Niedobór chromu może objawiać się m.in. bólami głowy, rozdrażnieniem, nieuzasadnionym zmęczeniem i chęcią na coś słodkiego - tłumaczy rozmówczyni Ady Janiszewskiej. - Nadmiar chromu też nam nie służy i może doprowadzić do uszkdzenia pewnych struktur DNA, a w perspektywie nawet do chorób nowotworowych. - podsumowuje.  

Czytaj także
dieta 1200 free
Dieta na lockdownie. Jak zrzucić zbędne kilogramy?

Strażnik wagi

Chrom znajdziemy w owocach morza takich jak małże i ostrygi, w drodżach, w brokułach i w pomidorach, w wołowinie i w orzechach. Mówi się też, że to pierwiastek, który wyjątkowo sprzyja odchudzaniu. - Crom może wspierać ten proces, ale nie zadziała na zasadzie magicznej różdżki - zaznacza gość Czwórki.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz 

Materiał: Adranna Janiszewska

Data emisji: 01.06.2020

kul


Czytaj także

Czy popijanie leków sokami jest niezdrowe?

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2020 14:41
Czy lekarstwa należy popijać wyłącznie wodą? W cyklu "Prawda czy mit" sprawdziliśmy, czy można popijać je na przykład sokami bądź herbatą, albo kawą? A może wcale nie trzeba popijać lekarstw?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Odporność. 80 procent sukcesu jest w naszych jelitach

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2020 14:27
Kluczowym elementem w utrzymaniu dobrego stanu zdrowia jest dieta. Dietetyczka, Edyta Sicińska uważa, że jeśli mamy silne jelita, to na pewno poradzimy sobie i z grzybem, i z wirusem, i z bakterią, która przyjdzie do nas z zewnątrz. 
rozwiń zwiń