Deszczówka - pierze skutecznie i oszczędza pralkę

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2020 18:00
Oprócz epidemii koronawirusa Polacy zmagają się także z problemem suszy. W najbliższych miesiącach niedobór wody może być jeszcze bardziej odczuwalny, dlatego warto jest wziąć pod uwagę to, co wspólnie ustalili naukowcy z Politechniki Białostockiej, Politechniki Wrocławskiej oraz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Africa Studio

04:37 [CZWORKA]Stacja Nauka 15 czerwiec 2020 deszczowka.mp3 Jak wykorzystać deszczówkę do prania? (Stacja Nauka/Czwórka)

 Jak zbierać deszczówkę?


Zobacz także
dezynfekcja odkażanie sprzątanie 1200
Chemia w naszych domach - jak bardzo nam szkodzi?

Z ich badań wynika, że woda z deszczu świetnie nadaje się do prania. Jest miękka, o neutralnym pH, bez chloru i można ją wykorzystać nawet po 30 dniach przetrzymywania jej w przydomowym zbiorniku. - Ze względu na modę rynek komercyjny prezentuje wiele rozwiązań - od prostych zbiorników montowanych do rynien spustowych po całe systemy zbierania i gromadzenia wód opadowych - mówi Marcin Wdowikowski z IMGW.

Takie systemy powinny dysponować urządzeniami, które będą separować tzw. cząstki stałe, czyli gałęzie, liście, ziemię czy piasek, które są źródłem mikroorganizmów i pośrednio powodują rozwój procesów gnilnych. Zbiorniki wody deszczowej powinny mieć też zagwarantowaną odpowiednią wentylację.

Czyste pranie i pralka bez kamienia


Czytaj także
basen free shut 1200.jpg
Basen jest bezpieczny. Dystans zachowaj w szatni

- Woda pitna dostępna w gospodarstwie domowym po procesach oczyszczania i uzdatniania, bogata jest w wenflonowe związki wapnia i magnezu. Dodatkowo woda z sieci wodociągowej zawiera różnego rodzaju chlorki, siarczany i azotany - wyjaśnia rozmówca Weroniki Puszkar. Tymczasem woda deszczowa, ze względu na odmienną drogę, którą pokonuje, nie zawiera związków chemicznych takich jak np. związki chloru. - To wszystko sprawia, że nawet pranie w wysokiej temperaturze znacznie ogranicza powstanie tzw. kamienia i wydłuża żywotność pralki. Pośrednio zmniejsza też ilość potrzebnych detergentów zmiękczających wodę - dodaje ekspert.   

Woda deszczowa i ekologia

Podczas dziesięciominutowego deszczu z dachu o powierzchni 120 m. można zebrać ok. 180 litrów wody. To mniej więcej tyle, ile trzeba do dwudziestokrotnego spłukania toalety, uprania sześciu "wsadów" w pralce lub trzykrotnego umycia samochodu. Wykorzystanie deszczówki w domu pozwala ograniczyć zużycie wody pitnej o około 80 litrów, czyli niemal połowę dziennego zużycia, szacowanego na 200 litrów. W skali roku to oszczędność 30 m3.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz 

Materiał: Weronika Puszkar

Data emisji: 15.06.2020

Godzina emisji: 12.45

kul/kd

Czytaj także

Dzięki naukowcom z Lublina nosemoza przestanie zabijać pszczoły?

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2018 16:30
Nawet 9 proc. gatunków pszczół zagrożonych jest wyginięciem, a jedną z najbardziej powszechnych chorób, na które zapadają te owady jest nosemoza.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Miał ją David Bowie. Heterochromia - jak często się to zdarza?

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2020 09:30
Jedno oko piwne, drugie zielone - to heterochromia. Nic groźnego, jeśli jest zmianą genetyczną, gdy ma podłoże chorobowe warto się nią zająć. 
rozwiń zwiń