Deszcz, a nawet burze - to nie uratuje nas przed suszą?

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2020 14:04
Mimo opadów, których doświadczaliśmy w okresie wiosenno-letnim, susza wciąż stanowi poważne zagrożenie. I prawdopodobnie nastąpi. - Opady burzowe nie uratują nas przed suszą - odpowiadają naukowcy z IMGW. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/John D Sirlin

Opady deszczu poprawiły sytuację hydrologiczną, zwłaszcza w południowych i południowo-wschodnich regionach Polski. Ale choć doszło tam nawet do podtopień i powodzi, jak przekonuje Grzegorz Walijewski z IMGW, opady typu burzowego nie mają wpływu na długofalową sytuację związaną z suszą. - Opady spowodowały wyłącznie wezbrania w rzekach i szybki spływ wody do tych rzek, a nie poprawiły znacząco wilgotności gleby - tłumaczy Grzegorz Walijewski. - W Małopolsce, na Podkarpaciu czy Śląsku sytuacja się poprawiła, bo woda "powędrowała" w głąb gleby. Natomiast na zachodzie kraju, na przykład w Zachodniopomorskiem, cały czas mamy do czynienia z suszą.

Posłuchaj
04:30 2020_06_29-12-32-49_NAUKA.mp3 Czy opady burzowe uratują nas przed suszą? (Stacja Nauka/Czwórka)

I to zarówno tą hydrologiczną, jak i glebową. - Wciąż w rzekach są niskie stany wody, a gleba jest sucha, poprawiła się wyłącznie jej wierzchnia warstwa - mówił ekspert. Sprawa jest bardzo poważna zwłaszcza w warstwie korzeniowej, czyli poniżej ok. 28 cm pod ziemią. - Tam cały czas jest problem, bo susza na tej wysokości obserwowana jest praktycznie w całym kraju - mówił ekspert.

Czytaj także:

Deszczówka - pierze skutecznie i oszczędza pralkę 

Uważaj na pioruny - porażenie możesz przeżyć, ale nie unikniesz PTSD

Jak podkreślał, za kilka tygodni, gdy zakończą się wezbrania wody i zacznie się stabilizacja jej stanu, temperatury wzrosną powyżej normy i prawdopodobnie rozpocznie się parowanie, sytuacja związana z suszą w kraju znowu może się pogorszyć. - I to na większym obszarze - mówił Grzegorz Walijewski.

Jego zdaniem, by mówić o tym, że zagrożenie suszą minęło, potrzebujemy opadów deszczu, które trwałyby nawet trzy miesiące. Najważniejsze jest to, by "charakter opadów" był inny niż dotychczas. - Na razie mamy deszcz o charakterze burzowym: jest krótkotrwały i zbyt intensywny. Woda, zamiast wsiąkać w grunt, spływa po nim. Dlatego deszcz, by coś zmieniło się na lepsze, powinien padać nieprzerwanie, dzień w dzień - mówił Grzegorz Walijewski. - Woda wsiąkałaby powoli, co poprawiłoby stan wód gruntowych.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał przygotowała: Weronika Puszkar

Data emisji: 29.06.2017

Godzina emisji: 12:30

kd

Czytaj także

Miał ją David Bowie. Heterochromia - jak często się to zdarza?

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2020 09:30
Jedno oko piwne, drugie zielone - to heterochromia. Nic groźnego, jeśli jest zmianą genetyczną, gdy ma podłoże chorobowe warto się nią zająć. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy naprawdę można zaniemówić z wrażenia?

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2020 15:17
- Pod wpływem silnych emocji, niekoniecznie negatywnych, może dojść do chwilowej utraty głosu, która może przerodzć się w afonię - wyjaśnia neuropsycholog Marta Jakubowska-Dudek.
rozwiń zwiń