Bruksizm senny - cierpi na niego co trzeci Polak

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2020 14:44
Bruksizm senny to nocne zgrzytanie zębami. Najnowsze badania wykazują, że jest on uwarunkowany genetycznie. 
Audio
  • Profesor Mieszko Więckiewicz komentuje najnowsze wyniki badań dotyczące bruksizmu (Stacja Nauka/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay.com/Kjerstin_Michaela

shutterstock_respirator 1200.jpg
Zdalny respirator - wynalazek polskich naukowców do walki z koronawirusem

Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu i naukowcy z Uniwersytetu w Tel Awiwie połączyli siły. Dzięki temu powstał raport z badań, które podają więcej szczegółów na temat bruksizmu. - Zacznijmy od tego, że bruksim nie jest chorobą - mówi profesor dr hab. n.med. Mieszko Więckiewicz, kierownik Zakładu i Katedry stomatologii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. - Jest  to zjawisko, które wynika ze zwiększonej aktywność mięśni żucia, czego efektem jest zaciskanie i/lub zgrzytanie zębami - wyjaśnia. 

Negatywne konsekwencje bruksizmu to zniszczenia uzębienia, uszkodzenia błony śluzowej policzków, ból karku, obręczy szyjnej oraz głowy, ale w niektórych przypadkach może on pozytywnie wpływać na zdrowie. - Takim przykładem jest przerywanie epizodów bezdechu w czasie snu u pacjentów, którzy chorują na bezdech senny, lub np. zwiększenie wydzielania śliny u pacjentów chorujących na refluks żołądkowo-przełykowy - wyjaśnia profesor.  

W badaniu wzięło udział 100 pacjentów, u których przebadano proces snu z podejrzeniem bruksizmu sennego. Od pacjentów pobrano próbki krwi. Oznaczono te warianty, które predysponują pacjenta do rozwoju bruksimu. - Odkryliśmy, że istnieją warianty genów kodujące receptory dla serotoniny i dopaminy, które mogą predysponować człowieka do rozwoju bruksizmu. To bardzo ważne odkrycie, bo dzięki temu wiemy, że jest zjawiskiem pochodzenia ośrodkowego, jego źródło jest w ośrodkowym układzie nerwowym - wyjaśnia. 

Profesor podkreśla, że pacjenci, których dotyczy nocne zgrzytanie zębami częściej posiadają zaburzenia lękowe, wyższe wzrosty napięcia emocjonalnego niż przeciętny pacjent. By zapobiegać negatywnym skutkom bruksizmu naukowcy nie przerywają prac. - Prowadzimy teraz dwa badania kliniczne: jedno dotyczy leku, który będzie przyjmowany doustnie i wpływał na neuroprzekaźnictwo, a także badanie kliniczne dotyczące terapii redukcji chrapania, regulowaniu oddychania - dodaje prof.Mieszko Więckiewicz. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz 

Materiał: Małgorzata Jakubowska

Data emisji: 28.05.2020

Godzina emisji: 12.48

pj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Tabletka na samotność. Jak ma działać taki lek?

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2020 14:52
Powstały już leki na depresję i stany lękowe. Kolejnym odkryciem jest tabletka na samotność. Badania potwierdziły, że samotność jest chorobą nie tylko umysłu,  ale i też ciała. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zęby mądrości. Skąd wzięła się zła sława ósemek?

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2020 14:00
Wbrew nazwie - zamiast z życiowym doświadczeniem - kojarzą się gównie z bólem. - Są ludzie, którzy nie mają z nimi najmniejszego problemu, ale niektórym zęby mądrości mogą dać "prawdziwy wycisk" - mówi lekarz dentysta Patrycja Ostapiuk-Dąbrowska.
rozwiń zwiń