Jawa czy sen? To omamy hipnagogiczne - mogą dopaść każdego

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2020 15:08
Procesom zasypiania i budzenia się mogą towarzyszyć omamy, są podobne do snów, ale bardziej żywe, realistyczne i raczej bez narracji. 
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/ antoniodiaz

Gorące letnie popołudnia to dla wielu doskonała okazja, by złapać krótką drzemkę. Nawet podczas takiej małej przerwy możemy się spotkać z omamami, bo te mogą pojawić się w momentach przechodzenia z fazy czuwania do snu, lub odwrotnej. 


Posłuchaj
03:45 czwórka stacja nauka 21.08.2020 omamy.mp3 O omamach hipnagogicznych i hipnopompicznych opowiada lekarz psychiatra Marta Demkow Jania (Stacja Nauka/Czwórka)

 

Omamy hipnagogiczne i hipnopompiczne to zaburzenia snu, które mogą przytrafić się każdemu. - Omamy są to doznania zmysłowe, którą będą miały 5 różnych modalności, takich podstawowych: wzrokowe, dodatkowe, słuchowe, smakowe i węchowe. Nie ma konkretnego bodźca, który je wywołuje - mówi lekarz psychiatra Marta Demkow Jania w rozmowie z Agatą Nowotnik. - Trudno odróżnić je od zwykłych snów, ale jest na to sposób: sen ma narrację, omamy jej nie mają, sen jest też bardziej złożony - dodaje. 

W zależności od tego, kiedy towarzyszą nam omamy nazwiemy je hipnagogicznymi - pojawiają się gdy przechodzimy z czuwania do snu, lub hipnopompicznym - te mogą pojawiać się w momencie przechodzenia ze snu do czuwania. 

Posłuchaj także:

Tego typu halucynacje mogą przytrafić się każdemu z nas czasem świadczą o niepokojących zmianach organizmu. - Część populacji relacjonuje, że w ciągu życia u nich coś takiego wystąpiło - mówi gość Czwórki. - W Wielkiej Brytanii nawet były robione badania ankietowe - prawie 40 procent populacji się przyznało, że miało taki epizod. Omamy tego typu mogą, choć nie muszą, wynikać też z choroby, nadużywania substancji psychoaktywnych, alkoholu, z używania różnych leków, dotyczą czasem pacjentów z depresją, narkolepsją, zaburzeniami lekowymi. Czasem pacjenci opisują te omamy jako straszne doznania - dodaje i zaznacza, że samych omamów się nie leczy, szuka się przyczyny, która je wywołuje, bo to ją trzeba zlikwidować. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał przygotowała: Agata Nowotnik

Data emisji: 21.08.2020

Godzina emisji: 12.36

pj

Czytaj także

Co żujesz w swojej gumie do żucia?

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2020 08:39
Kiedyś żucie gumy było oznaką luzu, dziś warto wiedzieć, że zbyt często żuta guma może prowadzić do dysfunkcji zdrowotnych. Lepiej zastąpić ją np. korzeniem imbiru. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Skąd się biorą rude włosy?

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2020 12:50
Występują u zaledwie 2 proc. populacji całego świata, ale czy to znaczy, że są wyjątkowe? - Rude włosy to nie przypadek, tylko genetyka - wyjaśnia trycholog Emilia Młodzianowska. 
rozwiń zwiń