Sensei i sampai? Dni Japonii na Uniwersytecie Warszawskim

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2020 18:35
Zapraszamy na cotygodniowy przegląd kół naukowych polskich uczelni. Dzisiaj coś dla miłośników Kraju Kwitnącej Wiśni - o tematach bliskich studentom z Koła Japonistyki UW opowie nam Weronika Puszkar. 
Zamek Himeji, Japonia
Zamek Himeji, JaponiaFoto: TNShutter/shutterstock

Dni Japonii to wydarzenie, które rozpoczyna rok akademicki w Katedrze Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego, a Japonistyczne Koło Naukowe bierze w nim oczywiście czynny udział.

park rozrywki wesołe miasteczko rollercoaster free 663.jpg
Nie krzycz na rollercosterze! Nowe rady dla Japończyków

W ramach japonistycznego koła Uniwersytetu Warszawskiego wszystkie wydarzenia odbywają się zdalnie. Wykorzystując nowe technologie, można zacząć uczyć się języka, sporo się o nim dowiedzieć, zapoznać z kulturą Kraju Kwitnącej Wiśni, a nawet poddać się integracji.


Posłuchaj
04:34 _PR4_AAC_jap_ 2020_10_19.mp3 W audycji mówimy o Japonistycznym Kole Naukowym Uniwersytetu Warszawskiego (Stacja Nauka/Czwórka)

Tym razem koło miłośników Japonii jest zaangażowane w organizację Dni Japonii. Jednym z ważniejszych punktów obchodów jest wykład, na który zapraszany jest ktoś ze świata kultury, polityki czy sportu. W tym roku można było wysłuchać wykładu pt. "Przyszłość Unii Europejskiej z perspektywy japońskiej."

Filozofia wszechświat 1200.jpg
Filozofia XXI wieku. "Żyje na różnych poziomach"

 - W naszym kole organizujemy spotkania, żeby się wspólnie pouczyć. Sampay (starszy kolega) zawsze pomoże młodszemu koledze. Sensei (nauczyciel) zaś  wprowadzi nas w tajniki gramatyki japońskiej - mówi Natalia Nowińska, studentka. - Staramy się też tak do siebie zwracać w ciągu roku, co wynika nie tylko z etykiety, ale również chęci bycia jak najbliżej kultury Japonii.

 

Czytaj także:

Szczególne trudności studentom japonistyki sprawiają znaki, ich nauka odbywa się zazwyczaj we własnym zakresie, bo polega na powtarzaniu i ćwiczeniu. - Wszystkiego rodzaju konstrukcje gramatyczne, bardzo odbiegają od tego, jak funkcjonują języki w Europie Środkowej. Na język japoński składają się trzy systemy zapisu i trzeba je wszystkie poznać - tłumaczy gość audycji.

W Kole Japonistycznym czeka na studentów dużo atrakcji m.in. nauka kaligrafii, "droga herbaty" - bardziej znana jako ceremonia parzenia herbaty oraz wiele ciekawych informacji dotyczących kultury japońskiej.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał przygotowała: Weronika Puszkar

Gość: Natalia Nowińska (studentka japonistyki)

Data emisji: 19.10.2020

Godzina emisji: 12.42

aw

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Magiczne właściwości bursztynu. Sprawdź, jak je wykorzystać w domu

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2020 14:13
Bursztyn ma szerokie zastosowanie w kosmetyce. Wyrabia się z niego m.in. maść bursztynową, która ma działanie rozgrzewające, ale także regenerujące szampony, odżywki do włosów, czy balsamy do ciała. Czy możemy sami zrobić coś z bursztynu?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak szybciej się uczyć? Zacznij pisać ręcznie

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2020 19:02
Robiąc notatki, często wykorzystujemy laptopa, tablet lub smartfona - rzadziej notes i długopis. Jednak zdaniem naukowców te tradycyjne formy notowania są dla nas i dla naszego mózgu o wiele lepsze od swoich cyfrowych odpowiedników.
rozwiń zwiń