Bakterie w Bałtyku. Czy kąpiel jest bezpieczna?

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2020 13:30
Jeszcze nie skończyła się pandemia koronawirusa, a wszystko wskazuje na to, że zbliża się kolejne zagrożenie dla naszego zdrowia. Bakteria Vibrio vulnificus z grupy przecinkowców coraz częściej pojawia się w Morzu Bałtyckim. 
Jedna z plaż nad Bałtykiem
Jedna z plaż nad BałtykiemFoto: Juris Teivans/Shutterstock.com

Przecinek niebezpieczny dla zdrowia

- Pod mikroskopem ta bakteria swoim kształtem przypomina przecinek z wicią, która pozwala mu na poruszanie się - tłumaczy Stanisław Łoboziak z Centrum Nauki Kopernik. - Bakteria głównie powoduje zakażenia pokarmowe i zakażenia ran.

04:37 [CZWORKA]CZWORKA (PCM) 30 czerwiec 2020 bakteria.mp3 Czy można się kąpać w Bałtyku? (Stacja Nauka/Czwórka) 

Każda bakteria jest mięsożerna

Ale czy jest mięsożerna? Odpowiedź na to pytanie nie jest już taka oczywista. - Tak naprawdę każda bakteria w pewnym sensie jest mięsożerna, ponieważ szybko wykorzystuje białka i minerały, które znajdują się w mięsie - tłumaczy rozmówca Macieja Wójcika. - Przy czym przecinkowiec, o którym teraz mówimy, jest o tyle groźny, że kiedy powoduje zakażenie ran, staje się śmiertelnie niebezpieczny. Z badań wynika, że 50 proc. osób, które ulega zakażeniu tą bakterią, ginie. Dotyczy to zwłaszcza starszych i przewlekle chorych - dodaje.  

Jak kąpać się bezpiecznie?

Vibrio vulnificus głównie występuje w słabo zasolonych wodach stref tropikalnych, ale na skutek ocieplenia klimatu, które sprawia, że podczas naprawdę upalnych dni woda w Bałtyku jest o wiele cieplejsza niż zwykle, pojawia się i u nas. - Jeśli mamy niezagojone lub świeże rany, nie powinniśmy pływać w wodach, w których potencjalnie znajduje się ta bakteria - ostrzega ekspert. - Unikajmy też picia wody z Bałtyku, a jeśli tak się przydarzy i poczujemy się źle, warto od razu skonsultować się z lekarzem - radzi.

Posłuchaj:

Bakterie są wszędzie

Jednocześnie Stanisław Łoboziak uspokaja, że nie ma powodów do paniki. - Bakterie, które potencjalnie mogą nam wyrządzić krzywdę, znajdują się wszędzie. Ale współczesna medycyna dosyć dobrze radzi sobie z takimi zagrożeniami. To po prostu część przyrody, do której musimy się przyzwyczaić i nauczyć z nią funkcjonować - podsumowuje.    

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał przygotował: Maciej Wójcik 

Data emisji: 30.06.2020

Godzina emisji: 12.40

kul/pj

Czytaj także

Promienie słoneczne - korzystaj z nich i broń się

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2018 14:12
- W słońcu dociera do nas 44 procent światła widzialnego, 53 procent podczerwieni, która rozgrzewa naszą skórę i 3 procent światła ultrafioletowego A i B - wymienia Monika Koperska-Aksamit. - Ten ostatni składnik to groźny czynnik i właśnie niego, podczas przebywania na słońcu, powinniśmy się obawiać. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Psy i koty podczas upałów. Jak ochronić je przed udarem?

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2019 18:37
Psy nie potrafią się pocić, koty także, dlatego radzą sobie inaczej, m.in. znajdują schronienie w cieniu. - Zwierzaki podczas upałów nie mają lekko. Jeśli dojdzie do przegrzania nastąpić może nawet udar cieplny, to sytuacja bezpośrednio zagrażająca zyciu - mówi lekarz weterynarii dr Sybilla Berwid-Wójtowicz.
rozwiń zwiń