Bociany z GPS. "Ominęły Liban, lecą wprost do domu"

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2021 16:50
Szacuje się, że co roku do Polski przylatuje 100 tysięcy bocianów. Wśród nich są Zbyś, Franek, Michael i Traper, którzy miesiąc temu wyruszyli z Sudanu i lada chwila przylecą do domu. 
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Foto: shutterstock.com/traXX

Ptaki, które nie przygotowują się do lęgu, przylatują trochę później. Traper ma jeszcze czas na potomstwo, więc pewnie dotrze do nas w okolicach maja dr Ireneusz Kaługa

Określenie dokładnych danych na temat miejsca ich pobytu jest możliwe dzięki specjalnym nadajnikom GPS, które w ubiegłym roku założyli ptakom przyrodnicy z Grupy EkoLogicznej z Siedlec. Dzięki zastosowaniu nowych technologii możliwe jest dokładne obserwowanie szlaku, którym bociany wracają do Polski, ale ornitolodzy nie oglądają tej wędrówki dla rozrywki, tylko po to, żeby poznać zwyczaje bocianów i pomóc im w tej migracji. - Dowiedzieliśmy się m.in., jak duże są żerowiska naszych bocianów. A ta wiedza jest nam potrzebna, żeby móc te żerowiska chronić, na przykład przed zalesianiem - wyjaśnia dr Ireneusz Kaługa, ornitolog z Grupy EkoLogicznej. - Poznaliśmy także wysokość ich lotu, miejsca, w których się zatrzymują oraz te, które zdecydowanie omijają w trakcie wędrówki.

Posłuchaj
05:07 CZWÓRKA Stacja Nauka - bociany 31.03.2021.mp3 Ptasie migracje. Czy GPS zastąpi tradycyjne "obrączki"? (Stacja Nauka/Czwórka)

Zobacz
shutterstock PopTika ptaki 1200.jpg
W kluczu raźniej. Jakie są sekrety ptasich lotów?

Bociany uczą się na podstawie własnego doświadczenia i zapamiętują położenie miejsc niebezpiecznych, w których ich życie jest zagrożone, np. strzelają do nich pseudomyśliwi. Dzięki temu możliwa jest ingerencja na tych obszarach np. poprzez kontakt z lokalnymi władzami. - W czasie tej podróży wszystkie bociany z nadajnikami ominęły Liban. I nie ma w tym nic dziwnego, bo to niebezpieczny kraj, w którym ptaki masowo giną z rąk pseudomyśliwych - wyjaśnia rozmówca Oliwii Krettek. - Bociany omijają także składowisko odpadów w Sharm el Sheikh w Egipcie, bo giną tam porażone prądem albo trują się śmieciami. Bez nadajników o takich danych moglibyśmy tylko marzyć - podkreśla przyrodnik.

Posłuchaj także:

Nieco inną wiedzę o ptakach dają tradycyjne obrączki ornitologiczne. Jeśli zakłada się je kolejnym pokoleniom ptaków - a później zbiera dane z odczytów - można określić skalę, w jakiej ptaki powracają do swoich gniazd oraz kontrolować ich strukturę wiekową. To także pozwala lepiej poznać gatunek, a dzięki temu skuteczniej go chronić.

Bociany w Nowym Opolu k. Siedlec / Grupa EkoLogiczna

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał: Oliwia Krettek

Data emisji: 31.03.2021

Godzina emisji: 12.27

kul

Czytaj także

Wśród nocnej ciszy. Czy sowa jest bezszelestna?

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2016 10:00
W "Nawiedzonych" poruszyliśmy temat akustycznej strony sowiego życia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Skrzypłocz - w niezmienionym kształcie od paleozoiku do współczesności

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2021 14:55
Skrzypłocz to krab przypominający kształtem tarczę. Jego metryka sięga ery paleozoicznej, a co najbardziej zadziwia to fakt, że od 445 milionów lat wygląda prawie tak samo. Stąd często nazywany jest żywą skamieniałością. Jego krew jest niebieska i jest wykorzystywana przez ludzi w przemyśle medycznym i farmaceutycznym. 
rozwiń zwiń