Czemu faceci łysieją? "To nie tylko kwestia genów"

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2021 14:08
Polacy zajmują ósme miejsce na świecie w rankingu narodów najszybciej łysiejących. Wyprzedzają nas m.in. Czesi., którzy otwierają listę. - Jeśli przyjrzymy się problemowi łysienia globalnie, okaże się, że natura nie jest sprawiedliwa, ale geny to nie jedyna przyczyna - mówi trycholog Magdalena Gorszewska.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Cristina Conti

włosy blond shutterstock 1200.jpg
Fryzury na wiosnę i lato - naturalność i luz

Mieszkańcy Starego Kontynentu mają największe tendencje do tracenia włosów na starość na świecie. Jako Europejczycy łysiejemy nawet dwa razy częściej niż Azjaci czy Litynoamerykanie, a tylko w Polsce utrata włosów dotyka ponad 40 proc. mężczyzn. - Problem w niektórych rejonach świata jest bardzo powszechny, a w innych niemal nie istnieje - wyjaśniała Magdalena Gorszewska, specjalista trycholog z kliniki "Gorszewska".

Posłuchaj
04:49 łysienie czwórka 13052021 nauka.mp3 Problem łysienia w Europie - czy da się mu przeciwdziałać? (Stacja Nauka/Czwórka) 

maseczka uroda kosmetyka peeling 1200 free.jpg
Krem z filtrem. Chroń skórę podczas pracy przy komputerze

Jak podkreślała ekspert łysienie to nie tylko kwestia szerokości geograficznej. - W przypadku łysienia androgenowego, dotyczącego mężczyzn, główną przyczyną jest działanie hormonu DHT, pochodnej testosteronu - tłumaczyła. - Hormon ten powoduje nadwrażliwość mieszków włosowych i ich kurczenie się, w wyniku czego dochodzi do osłabienia i wypadania włosów, a w konsekwencji łysienia na głowie - mówiła Magdalena Gorszewska. 

Czytaj także:

Europejskie geny - czyli dużo hormonu DHT - to jeden z głównych czynników powodujących łysienie, ale nie jedyny. - Przyczynami utraty włosów mogą być także przeróżne choroby, m.in. tarczycy, ale też zła dieta, czy niewłaściwy styl życia - mówiła Magdalena Gorszewska. Wypadanie włosów dotyczy w dużej mierze państw rozwiniętych. - Tu częstymi problemami są nieodpowiednie nawyki żywieniowe, wahania wagi, niewłaściwa pielęgnacja, brak regularnych badań kontrolnych, czy po prostu lekceważenie objawów chorób - wyliczała ekspert.  Jak tłumaczyła, w przypadku Polski i innych krajów słowiańskich nie bez znaczenia pozostaje także ciężka, tradycyjna  kuchnia. - W kuchni Czechów, którzy są na czele rankingu, króluje smażony ser i dużo tłuszczy nasyconych. Tymczasem dieta uboga w warzywa i witaminy może odbić się na kondycji włosów. Dla porównania,  U Japończyków skala łysienia zwiększyła się wraz ze wzrostem popularności fast foodów - mówiła Magdalena Gorszewska. - Nie ma skutecznego lekarstwa na łysienie, jednak dzięki zdrowej diecie, ale i współczesnej medycynie można ten proces opóźnić. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Oliwia Krettek

Materiał przygotował: Maciej Wójcik

Data emisji: 13.05.2021

Godzina emisji: 12.45

kd


Czytaj także

Zielone dachy, ażurowe parkingi - jak dbać o wodę w mieście

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2021 17:52
- Chcemy doprowadzić do jak najbardziej skutecznego zatrzymywania wody deszczowej w miastach - co przeciwdziała suszom, ale z drugiej strony zapobiegania podtopieniom czy powodziom - tłumaczył prof. Jarosław Choromański ze stołecznej SGGW.
rozwiń zwiń