Ukryte życie miejskich rzek. Czy warto odkryć je na nowo?

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2021 19:30
Wiele zapomnianych dziś rzek w przeszłości płynęło przez ścisłe centra miast. Świat właśnie do tego wraca. A Polska?
Wisła - odcinek warszawski
Wisła - odcinek warszawskiFoto: Artur Bogacki/shutterstock.com

Zobacz
Dubaj 1200.jpg
Podróże w czasie. Sprawdź, jak na pustyni rozrastał się Dubaj

Dziesiątki lat temu między ulicami Warszawy płynęły małe potoki: Drna, Brzęcząca czy Żurawka. W Łodzi szacuje się, że takich rzek było około 20. Obecnie ślad po nich zaginął - bo większość z nich "schowano" pod powierzchnią ulic. - Przede wszystkim dotyczy to mniejszych cieków, które na skutek przekształceń terenu straciły swoje zasilanie - tłumaczy Michał Wasilewicz z Instytutu Inżynierii Środowiska SGGW w Warszawie. 

Posłuchaj
09:34 CZWÓRKA TOP - rzeki 28.04.2021.mp3 Rzeki pod ulicami polskich miast (TOP/Czwórka)

Proces urbanizacji ma także wpływ na stan rzek, które nadal przepływają przez miasta. - Opady deszczu czy śniegu, które w naszym klimacie są głównym źródłem zasilania w wodę rzek, coraz szybciej są odprowadzane przez systemy kanalizacyjne i coraz słabiej przesiąkają do gruntów - wyjaśnia ekspert.

Sprawdź także:


Zobacz
amsterdam pixabay user32212 1200.jpg
Ulica do mieszkania. Czym jest woonerf i czy sprawdzi się w Polsce?

W wielu miejscach potoki jednak nie wyschły samoistnie. 100 lat temu władze miast w całej Europie zasypały część rzek i skierowały je do rur. - Wraz z rozwojem aglomeracji problemem zaczęło być odprowadzanie nieczystości. Pogarszały one stan wody w rzekach i wydzielały nieprzyjemny zapach. Stąd decyzje, by schować je pod ziemię. Z perspektywy czasu widać jednak, że próby odkrywania podziemnych rzek w niektórych miejscach mogą być sensowne - mówi gość Czwórki. - Płynąca woda jest bardzo ciekawym elementem krajobrazu i oczywiście ma też wpływ na miejski ekosystem: wyrównuje temperatury i podnosi wilgotność powietrza. 

Niestety takie "odrywanie" podziemnych potoków jest skomplikowanym procesem. - Musimy zadbać nie tylko o ilość wody, ale też o jej jakość. A z tym bywa dużo problemów, zwłaszcza na terenach miejskich - podsumowuje Michał Wasilewicz.

***

Tytuł audycji: TOP - Trochę Optymizmu Popołudniem

Prowadzi: Kuba Marcinowicz

Materiał przygotował: Maciej Wójcik

Data emisji: 28.04.2021

Godzina emisji: 18.15

kul

Czytaj także

Zamieszkać w dawnej fabryce. Ratunek w rewitalizacji

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2020 10:29
Żyrardów, Bydgoszcz, Łódź, Wola i Praga Północ w stolicy to miejsca pełne dawnych przemysłowych fabryk, wybudowanych z czerwonej cegły. Kiedyś ulokowane na obrzeżach miast, dziś w ich centrach, zamieniane są na miejsca znakomite do zamieszkania. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Komunikatory z dawnych lat. "Przegrały wyścig z czasem"

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2021 12:40
Kilkanaście lat temu Nasza Klasa i Gadu-Gadu jako pierwsze pomagały nam prowadzić życie towarzyskie w sieci. Co dzieje się dziś z nieco zapomnianymi już komunikatorami i serwisami społecznościowymi?
rozwiń zwiń