Zielone dachy, ażurowe parkingi - jak dbać o wodę w mieście

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2021 17:52
- Chcemy doprowadzić do jak najbardziej skutecznego zatrzymywania wody deszczowej w miastach - co przeciwdziała suszom, ale z drugiej strony zapobiegania podtopieniom czy powodziom - tłumaczył prof. Jarosław Choromański ze stołecznej SGGW.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/majivecka

jezioro woda pixabay 1200.jpg
Zadbaj o wody świata. Zacznij od jezior!

Kratki ściekowe, które widzimy na ulicach miast mają za zadanie odprowadzać nadmiar wody, na przykład deszczowej. Spływa ona do systemu rur. To rozwiązanie z biegiem czasu zaczyna jednak okazywać się niewystarczające. Ilość spadającej "jednorazowo" wody nie mieści się w zaprojektowanych przed laty przewodach kanalizacyjnych, a przez zmiany klimatu coraz częściej w naszej szerokości geograficznej występują deszcze krótkotrwałe, lecz bardzo intensywne. 

Posłuchaj
04:05 _PR4_AAC 2021_05_10-14-36-14.mp3 Jak rozwiązać problemy kanalizacyjne w miastach? (Stacja Nauka/Czwórka)  

shutterstock Artur Bogacki rzeka warszawa Wisła 1200.jpg
Ukryte życie miejskich rzek. Czy warto odkryć je na nowo?

- Wówczas mamy podtopienia, powodzie. To sytuacja zagrożenia dla ludzi i ich majątków - mówi prof. Jarosław Choromański ze stołecznej SGGW. - Z drugiej strony pojawia się problem braku deszczowej wody w miastach. Mówi się więc dużo w wprowadzaniu zielonej infrastruktury, która zatrzyma wodę i będzie ją "przetrzymywać" w tzw. zlewniach - tłumaczył ekspert. Zlewnie to obszary, z których woda spływa do specjalnych odbiorników. - Może to być grunt, wówczas woda służyć będzie roślinom - tłumaczył ekspert. - To wszystko wymaga jednak specjalnych wyliczeń, modeli hydrologicznych. Staramy się więc jak najczęściej korzystać z naturalnych rozwiązań, np. dzikiej zieleni, która nie tylko zatrzymuje więcej wody, ale także obniża temperaturę, co jest istotne szczególnie latem. Dodatkowo jest to niemal rozwiązanie bezkosztowe - podkreślał. 

Posłuchaj także:

Jednym z projektowanych dziś rozwiązań są np. zielone dachy, które służyć mogą mieszkańcom także do celów rekreacyjnych. Innym - wymiana powierzchni nieprzepuszczalnych, czyli betonowych, na półprzepuszczalne. Przykładem mogą być ażurowe parkingi. - Powierzchnia takiego parkingu ma specjalne otwory, przez które woda może dostać się do gruntu. Jeśli dodatkowo pod parkingiem zbudujemy zbiornik, który zmagazynuje wodę, możemy poradzić sobie z problemami kanalizacyjnymi - mówił ekspert.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Maciej Wójcik

Materiał przygotowała: Oliwia Krettek

Data emisji: 10.05.2021

Godzina emisji: 12.35

kd

Czytaj także

Dzień Wody. Sprawdź, dlaczego warto ją docenić

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2021 14:42
Międzynarodowy Dzień Wody ustanowiono w Rio de Janeiro już 29 lat temu. Tegoroczne święto obchodzimy pod hasłem "Docenić wodę". Skąd bierze się woda w naszych kranach i jaką drogę musi pokonać, zanim do nas trafi?
rozwiń zwiń