Czy ptaki mogą latać do tyłu?

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2021 14:21
Okazuje się, że nieliczne ptaki, takie jak zimorodki i nektarniki, potrafią zawisać w powietrzu, jednak żaden z nich nie może się równać z kolibrami. Umieją one nie tylko zawisać w miejscu, lecz także latać do tyłu, a nawet do góry nogami.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/Milan Zygmunt

shutterstock sowa ptak oczy 1200.jpg
Co widzą ptaki? Promienie UV i najczarniejszą czerń

Jedyne ptaki, które potrafią latać do tyłu aktywnie, czyli machać przy tym skrzydłami i robić to cały czas to kolibry. Jak to jest możliwe?


Posłuchaj
03:57 Czwórka/Stacja Nauka- ptak 06.09.2021.mp3 Ornitolog Adam Zbyryt opowiada o ptakach (Stacja Nauka/Czwórka)

 

- U kolibrów połączenie skrzydeł jest inaczej skonstruowane niż w przypadku innych ptaków. Poza tym one ruszają skrzydłami szybciej i bardziej dynamicznie niż pozostałe ptaki. Z tego względu potrafią się poruszać w różnych kierunkach - mówi ornitolog Adam Zbyryt. - To wszystko zależy od sposobu ich żerowania. Żywiące się nektarem kolibry, podlatując do kielicha kwiatu muszą zawisnąć, by następnie się wycofać. Dlatego zakres ruchu ich skrzydeł pozwala na poruszanie się do tyłu i latanie do góry nogami.

Okazuje się, że nie tylko kolibry latają w nietypowy sposób. W Polsce możemy spotkać gatunki, które potrafią latać do góry nogami. Takie ewolucje wykonują np. kruki i gęsi. Jednak nie jest to taki długi i częsty lot jak w przypadku kolibrów. - Jeżeli chodzi o kruki, to najczęściej latają w pozycji odwróconej w czasie godów - tłumaczy specjalista. - Kiedy wraz z partnerem synchronizują swój lot, odwracają się na plecy i potrafią tak lecieć przez ok 500 metrów, a nawet więcej. Nie zdarza się to jednak często. 


kruk pixabay 1200x660.jpg
Kruk - inteligent wśród ptaków. "Potrafi myśleć abstrakcyjnie"

Czytaj także:


Podobny lot można zaobserwować również u gęsi, wtedy, gdy uciekają np. przed drapieżnikiem, który na nie poluje, lub w warunkach nie sprzyjającego im wiatru, który utrudnia im lot. -  Wtedy potrafią odwrócić się do góry nogami. Ich skrzydła, gdy ułożone są normalnie pozwalają na unoszenie się do góry, natomiast gdy są odwrócone działają trochę jak spojler w samochodzie - wyjaśnia rozmówca Weroniki Puszkar. - Dociskają je do ziemi, pozwalają szybko zniżać swój lot i wylądować w obliczu niebezpieczeństwa lub niesprzyjających warunków pogodowych.


***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

ProwadziAdrianna Janiszewska

Materiał: Weronika Puszkar

Data emisji: 06.09.2021

Godzina emisji: 12.24

aw