Rejs na... ptaki. Zobacz z bliska głuptaka

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2021 18:45
Wypływają na Bałtyk i tam obserwują ptaki. Niby nic ciekawego, bo jak długo można gapić się w morze. Takie wyprawy bywają jednak naprawdę ekscytujące.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Yevhenii Kravchuk/Shutterstock.com

Posłuchaj
pies kot 1200.jpg
Prawa zwierząt - dlaczego są takie ważne?

Dzięki rejsom na ptaki wiemy m.in., że na polskim wybrzeżu znany nam z filmów przyrodniczych głuptak, wcale nie jest tutaj takim rzadkim gościem. Wystarczy wypłynąć kilka kilometrów od brzegu, by móc spojrzeć w oczy, i to dosłownie, temu wielkiemu morskiemu ptaszysku.

Posłuchaj
08:31 Czwórka/ Dajesz Radę - rejs na ptaki 26.04.2021.mp3 Z ornitologiem Samuelem Sosnowskim rozmawiamy o rejsach na ptaki (Dajesz Radę/Czwórka)

 

- Rejsy są dosyć popularną metodą obserwowania ptaków, szczególnie za granicą. Słyną z nich Wyspy Kanaryjskie, Madera, czy Kapsztad - mówi ornitolog Samuel Sosnowski. - Jest to bardzo fajna metoda obserwacji ptaków, bo w ciągu jednego dnia jesteśmy w stanie zrobić wiele kilometrów. Na rejsie ptaki są o wiele bliżej i można im się przyjrzeć szczegółowo, a czasem trafić na fajniejsze gatunki. Poza tym komfort obserwacji jest inny niż z lądu.

Emocje towarzyszą praktycznie każdemu rejsowi, bo gdy zaobserwuje się naprawdę rzadki gatunek, na pokładzie zapanowuje prawdziwa euforia, szał i zamieszanie. - Trasy wyznaczam sam i są uzależnione od ilości występowania ptaków. Głównie pływamy na Zatoce Pomorskiej i blisko Kołobrzegu. Na morzu najciekawiej jest zimą i na przelotach - wyjaśnia gość audycji. - Rejsy planujemy organizować od września do maja. Okres od czerwca do sierpnia jest okresem mniej ciekawym, bo większość ptaków jest na lęgowiskach. Przez resztę roku mamy do czynienia z gatunkami, które u nas nie gniazdują. Pojawiają się np. różne gatunki kaczek - Uhla, Markaczka czy Lodówka. Poza tym mamy szansę zobaczyć ptaki alkowate - Alka, Nurzyk czy Nurnik - które przylatują do nas z Morza Północnego.

Posłuchaj także:

kruk pixabay 1200x660.jpg
Kruk - inteligent wśród ptaków. "Potrafi myśleć abstrakcyjnie"

Jak wyjaśnia specjalista, z brzegu rzadko można je zobaczyć, bo te gatunki trzymają się głównie wód otwartych i latają daleko od brzegu. Mewy, Wydrzyki czy Głuptaki podążają za statkami, które wzburzając wodę, powodują, że ryby wypływają bliżej powierzchni i są  dla ptaków łatwiejszym łupem. Sytuacja na morzu jest bardzo dynamiczna i trzeba obserwować, co się dzieje dokoła. Rejs zaś jest niebywałą szansą, żeby przyjrzeć się z bliska i nauczyć rozpoznawać rzadziej występujące w Polsce gatunki ptaków. - Do najrzadszych należy głuptak, jego rozpiętość skrzydeł wynosi 3 metry, czyli więcej niż ma bielik. To olbrzymie ptaszysko, przy którym mewy wyglądają jak mikrusy - dodaje gość audycji.


***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Kacper Kowalczyk

Gość: Samuel Sosnowski (ornitolog)

Data emisji: 26.04.2021

Godz. emisji: 14.22

aw/kul

Czytaj także

Akcja "Spring alive". Na skrzydłach wiosny

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2019 15:53
To europejska akcja, której celem jest zachęcenie młodych ludzi do obserwowania ptasich zwiastunów wiosny oraz zapisywania obserwacji na specjalnej platformie internetowej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Delfiny w Bałtyku i w rzekach. Co one tam robią?

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2021 13:29
- Delfiny żyją relatywnie długo, bo i 50 lat. Szukają przygód, bo to bardzo inteligentne zwierzęta - mówi profesor Piotr Tryjanowski, zoolog. - Czasem kompas im się gubi i wpływają do morza Północnego i do Bałtyku. Wcale nie tak rzadko - dodaje. 
rozwiń zwiń