Co widzą ptaki? "Promienie UV i najczarniejszą czerń"

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2021 13:35
- Ptaki widzą to, co niewidoczne dla ludzkiego oka - tłumaczyła popularyzatorka nauki Martyna Walerowicz. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: ANGHI/Shutterstock.com

shutterstock rekin raszpla portret 1200.jpg
Nietypowe rekiny: dywanowy, kieszeniowy, a może raszpla?

Za rozróżnianie kolorów przez ludzkie oko odpowiedzialne są tzw. komórki fotoreceptorowe, zwane stożkami, które znajdują się w naszej siatkówce. Gromadzą fale światła, zmieniają je w kolory i pozwalają nam na ich rozróżnianie. Ludzie mają trzy stożki, które wykrywają niebieskie, czerwone i zielone fale, a ptaki mają cztery, co pozwala im dostrzegać także barwy w ultrafiolecie.

Posłuchaj
04:50 _PR4_AAC 2021_06_02-12-41-54.mp3 Jakie kolory widzą ptaki? (Stacja Nauka/Czwórka) 

shutterstock foka 1200.jpg
Foki są jak psy i niedźwiedzie. "Podobne też do człowieka"

Niektóre z gatunków mają ich aż pięć, co służy im głównie do komunikacji. - Ptaki mają barwne plamy, których my, jako potencjalni drapieżnicy, nie potrafimy dostrzec. Świetnie widzą je jednak "właściwi" odbiorcy, czyli przedstawiciele tego samego gatunku - tłumaczyła Martyna Walerowicz. Ptaki mogą mieć na sobie istną paletę barw, a my widzimy po prostu szary.  

Czytaj także:

Dodatkowo sowy i ptaki drapieżne widzą mocz gryzoni w świetle UV, na przykład szczurów. Są też ptaki, które wytworzyły naturalną umiejętność związaną z vantablack. Jest to najczarniejszy kolor na świecie - substancja absorbująca więcej niż 99,965% promieniowania. - Niektóre ptaki tak zmodyfikowały swoje pióra, że są w stanie pochłaniaponad 99 procent promieniowania. Dla porównania pióra kosów bądź kruków, które wydają nam się bardzo czarne, mają pochłanianie światła na poziomie 95 procent - wyliczała Martyna Walerowicz.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Oliwia Krettek 

Data emisji: 02.06.2021

Godzina emisji: 12.41

kd

Czytaj także

Ptasie gniazda. Kto mieszka z bocianem? A kto w lisiej norze?

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2021 08:42
Wiele osób myśli, że gniazda dla ptaków są tym, czym domy dla nas. Niestety w gniazdach bardzo często bywa niebezpiecznie, dlatego ptaki jak najszybciej je opuszczają i usamodzielniają się. Choć i od tej reguły są wyjątki. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Więcej saren - więcej kleszczy. Uwaga na tego żywiciela

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2021 15:20
Kleszcze "polują" na nas przez cały rok. Jednak to ciepło im sprzyja. Jak się okazuje, po swojej stronie mają nie tylko ciepło nadchodzących letnich miesięcy, ale też żywicieli - sarny leśne i polne też. 
rozwiń zwiń