Syukuro Manabe, Klaus Hasselmann i Giorgio Parisi z Noblem z fizyki

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2021 11:50
Od 4 października Komitet Noblowski ogłasza laureatów Nagrody Nobla 2021. Tu nie ma nominowanych, ale giełda nazwisk co roku jest bardzo długa. Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki otrzymali dziś Syukuro Manabe, Klaus Hasselmann i Giorgio Parisi.
Syukuro Manabe, Klaus Hasselmann i Giorgio Parisi laureatami Nagrody Nobla z fizyki
Syukuro Manabe, Klaus Hasselmann i Giorgio Parisi laureatami Nagrody Nobla z fizyki Foto: polskieradio.pl/PAP/EPA/BRUNEAU GERALD,PAP/EPA/J.J. GUILLEN, PAP/EPA/Johan Nilsson SWEDEN OUT SWEDEN OUT

1200x660_PR4_nobel-medycyna_03.1.jpg
David Julius i Ardem Patapoutian laureatami Nobla w dziedzinie medycyny

Jak głosi werdykt Komitetu Noblowskiego, Syukuro Manabe i Klaus Hasselmann zostali wyróżnieni za "fizyczne modelowanie klimatu Ziemi i wiarygodne przewidywanie globalnego ocieplenia". Giorgio Parisiego nagrodzono natomiast za "odkrycie wzajemnego oddziaływania nieporządku i fluktuacji w układach fizycznych od skali atomowej do planetarnej".


Posłuchaj
02:05 czwórka stacja nauka 05.10.2021.mp3 Kto zdobył Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki? (Stacja Nauka/Czwórka)

 

Reporter Czwórki Maciej Wójcik w czasie werdyktu Komitetu Noblowskiego był w Centrum Współpracy i Dialogu Uniwersytetu Warszawskiego. Tam spotykał się z polskimi naukowcami, którzy skomentowali decyzję i wyjaśnili istotę nagradzanych odkryć. 

- To, co zrobił Manabe, to pomógł nam zrozumieć, jak wygląda działanie systemu klimatycznego. Nie w sposób opisowy, ale bardzo konkretny, fizyczny - mówi prof. Szymon Malinowski z Wydziału Fizyki UW. - Stworzył narzędzia i wraz ze współpracownikami zastosował je, żeby zrozumieć przepływy energii i mas pary wodnej w systemie klimatycznym. Nie tylko w atmosferze, ale też w oceanie. Oddziaływanie atmosfery i oceanów. Ucząc się o historii i przyszłości klimatu, w dużej części korzystamy z jego prac.


Posłuchaj
04:15 Czwórka/TOP - Nagrody Nobla fizyka 05_10_2021.mp3 O Nagrodach Nobla z zakresu fizyki rozmawiamy z ekspertami (TOP/Czwórka)

Noblem z fizyki został również uhonorowany włoski badacz Giorgio Parisi. Jest on odpowiedzialny za teoretyczną część badań pozostałych tegorocznych laureatów. Uporządkował zachowanie cząsteczek uważanych przez nas za te nieuporządkowane. - Przewidywanie, jakie będą efekty w makroskali, czyli dlaczego szkło wygląda tak jak wygląda, dlaczego miód wygląda tak jak wygląda i się krystalizuje po jakimś czasie - tłumaczy dr hab. Rafał Demkowicz-Dobrzański. - Te zjawiska są niezwykle trudne do przewidzenia i możemy znać nawet bardzo dobrze strukturę pojedynczego atomu, a wciąż nie będziemy rozumieć, co się dzieje z miodem czy ze szkłem, jeśli nie mamy narzędzia fizyki statystycznej. Powie nam ono, co pominąć w opisie, a na czym się skupić, żeby te efekty w makroskali, czyli naszej codziennej skali wytłumaczyć i zaobserwować.

Czytaj także:

Tydzień Noblowski w Czwórce! Codzienne relacje

Tegoroczny wybór jest dużym zaskoczeniem dla naukowców i obserwatorów na całym świecie. W ciągu ostatnich lat laureatem bowiem zostawała osoba związana z kosmosem i astrofizyką. Dlatego podejrzewano, że kapituła mogłaby w tym roku pójść w podobnym kierunku. Niektórzy stawiali na Nagrodę Nobla dla prac związanych z fizyką kwantową. W tym roku jednak wygrała fizyka klasyczna - tematy bliskie i dobrze nam znane, ale od tej nieco bardziej skomplikowanej strony.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Adrianna Janiszewska

Materiał przygotował: Maciej Wójcik

Data emisji: 05.10.2021

Godzina emisji: 11.15

pj/kul/aw/nobelprize/pap


Czytaj także

Tydzień Noblowski w Czwórce! Codzienne relacje

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2021 13:00
4-11 października to niezwykle ważne dni dla świata nauki, ale nie tylko. W tym czasie Komitet Noblowski ogłasza nazwiska tegorocznych laureatów Nagrody Nobla. Z Centrum Współpracy i Dialogu UW relacjonujemy ogłoszenie tegorocznych laureatów Nagrody Nobla. W poniedziałek 11 października dowiemy się kto zostanie laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii.
rozwiń zwiń
Czytaj także

David Julius i Ardem Patapoutian laureatami Nobla w dziedzinie medycyny

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2021 11:50
David Julius i Ardem Patapoutian otrzymali Nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny i fizjologii za odkrycie receptorów temperatury i dotyku. 
rozwiń zwiń