Literacki Nobel dla Louise Glück. "Hołd dla kobiecej poezji"

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2020 15:10
Amerykańska pisarka, poetka i eseistka Louise Glück została nagrodzona literackim Noblem 2020. - Jej twórczość to nie poezja emocjonalna, ale bardziej intelektualna. Szczera, bezkompromisowa, odważna  - mówiła Kinga Michalska w rozmowie z Czwórką.
Louise Glck z literackim Noblem
Louise Glück z literackim NoblemFoto: SHAWN THEW/PAP/Shutterstock.com/Graf. Czwóka

nobel medla shutterstock 1200x660.jpg
Olga Tokarczuk i Peter Handke - laureaci literackich Nobli

- Louise Glück nie jest w Polsce szeroko znana, jednak w USA jest to autorka ceniona przez krytyków, a także mająca szerokie grono czytelników - mówiła Kinga Michalska. Jak opowiadała ta amerykańska pisarka ma europejskie korzenie. - Rosyjsko-żydowsko-węgierskie. Jej ojciec był przedsiębiorcą, ale prywatnie miłośnikiem literatury, i prawdopodobnie tę pasję zaszczepił małej Louise. Zaś starsza siostra zmarła jeszcze przed jej urodzeniem, co ukierunkowało tematykę jej publikacji. Ona sama zmagała się m.in. z anoreksją - opowiadała o życiu prywatnym noblistki Kinga Michalska w rozmowie z Czwórką.

Posłuchaj
09:26 2020_10_13-11-41-48_PR4_Nobel.mp3 O Louise Glück, laureatce tegorocznego literackiego Nobla opowiada Kinga Michalska (Stacja Kultura/Czwórka) 

1200x660_PR4_nobel-pokojowa-20_01a.jpg
Światowy Program Żywnościowy z Pokojową Nagrodą Nobla 2020

Louise Glück urodziła się w Nowym Jorku w 1943 roku i jest absolwentką Sarah Lawrence College oraz Uniwersytetu Columbia. Laureatka tegorocznego literackiego Nobla zadebiutowała w 1968 roku tomikiem poezji "Firstborn". - I już wówczas została okrzyknięta jedną z najwybitniejszych poetek amerykańskiej literatury - tłumaczyła Kinga Michalska. - Potem na chwilę przestała pisać. Pracowała wówczas m.in. jako sekretarka i nauczycielka. Gdy wróciła do pisania, wydała wiele poetyckich tomów i esejów - opowiadała Kinga Michalska.

Czytaj także:

Tegoroczna noblistka jest także wykładowcą Uniwersytetu Yale. - Zdobyła wiele najważniejszych nagród literackich w USA, m.in. Pulitzera - wymieniała gość Czwórki. I jak podkreślała, Louise Glück jest 16. kobietą nagrodzoną literackim Noblem. - Uhonorowana została za "poetycki głos, którego surowe piękno przekształca indywidualną egzystencję w uniwersalne doświadczenie" i rzeczywiście, najczęściej swoje publikacje poświęca życiu rodzinnemu, problemom w relacjach. Louise Glück pisze o sprawach, które są uniwersalne, dotyczą wszystkich, o rzeczach trudnych pisze w prostych słowach, jednocześnie z maestrią i kunsztem - podkreślała Kinga Michalska.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Kinga Michalska

Data emisji: 13.10.2020

Godzina emisji: 11:40

kd

Czytaj także

"Azyl" Diane Ackerman. Historia Antoniny Żabińskiej

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2017 16:22
- "Azyl" to historia Antoniny i Jana Żabińskich, szefów warszawskiego zoo w okresie wojennym, którzy dając schronienie żydowskim uciekinierom z getta, uratowali wiele ludzkich istnień - opowiadała Kinga Michalska.
rozwiń zwiń