Nagroda Nobla z chemii. Laureatami są Benjamin List i David W.C. MacMillan

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2021 11:50
6 października 2021 roku Komitet Noblowski ogłosił nazwiska tegorocznych laureatów Nagrody Nobla w dziedzinie chemii, to: Benjamin List i David W.C. MacMillan.  
Benjamin List i David W.C. MacMillan laureatami Nagrody Nobla z chemii
Benjamin List i David W.C. MacMillan laureatami Nagrody Nobla z chemii Foto: polskieradio.pl/PAP/DPA/SoerenStache, PAP/EPA/PRINCETON UNIVERSITY
1200x660_PR4_nobel-medycyna_03.1.jpg
David Julius i Ardem Patapoutian laureatami Nobla w dziedzinie medycyny

Nagrodzeni naukowcy zostali wyróżnieni za osiągnięcia w "rozwoju asymetrycznej organokatalizy". 


Posłuchaj
01:41 czwórka stacja nauka 06.10.2021.mp3 Przyznano nagrodę Nobla z chemii (Stacja Nauka/Czwórka)

 

Przez cały Noblowski tydzień Czwórka jest z Centrum Współpracy i Dialogu UW- relacjonujemy ogłoszenie tegorocznych laureatów Nagrody Nobla. Weronika Puszkar wspólnie ze naukowcami polskiego świata nauki komentuje werdykt Komitetu Noblowskiego.21. nagroda Nobla z chemii powędrowała w ręce Benjamina Lista i Davida W.C. MacMillana za opracowanie narzędzie do budowy cząsteczek. - To narzędzie nazywa się organokataliza i jego zastosowania obejmują badania nad nowymi farmaceutykami, ale też sprawiają, że chemia jest bardziej ekologiczna - wyjaśnia Czwórkowa reporterka. - Przede wszystkim chodzi o to, że jest to odkrycie katalizatorów - cząsteczek, dzięki którym możemy otrzymywać farmaceutyki - dodaje. 

Czytaj także:

Tydzień Noblowski w Czwórce! Codzienne relacje

Polscy naukowcy, chemicy z Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego przyznają, że ten wybór laureatów to duże zaskoczenie. 


Posłuchaj
03:38 czwórka stacja nauka 06.10.2021 chemia.mp3 Kto może zgłosić swojego kandydata do Nobla z chemii? (Stacja Nauka/Czwórka)

 

Nagroda Nobla dla naukowca, to jak Oscar dla reżysera czy aktora. Nie ma na świecie bardziej prestiżowej nagrody w dziedzinie nauki. To szczególne wyróżnienie za wysiłek i wkład w naukę dla ludzi, którzy stają się nieśmiertelni przez swoje odkrycia i wynalazki. Weronika Puszkar przypomina, że nie ma listy nominowanych do naród Nobla, jednak każdego roku do Królewskiej Szwedzkiej Akademii Nauk zgłaszani są naukowcy, których warto brać pod uwagę przy wyborze laureata. 

Jak wyjaśnia Czwórkowa reporterka, takiego zgłoszenia do nagrody w dziedzinie chemii nie może dokonać każdy. Uprawnieni są do tego: członkowie Królewskiej Szwedzkiej Akademii Nauk (w tym obywatele Szwecji jak i innych państw), członkowie Komitetu Noblowskiego w dziedzinie fizyka i chemia, laureaci Nobla z chemii lub fizyki, profesorowie chemii wyszczególnionych państw, czy naukowcy wyróżnieni do takiej funkcji przez Akademię. Naukowcy nie mogą zaproponować swojej kandydatury. 

Do tej pory w dziedzinie chemii Noblem zostało wyróżnionych 187 laureatów, a nagroda ta jest przyznawana od początku istnienia nagród Nobla czyli od roku 1901.

***.

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Oliwia Krettek

Materiał przygotowała: Weronika Puszkar

Data emisji: 06.10.2021

Godzina emisji: 12.16

pj

Czytaj także

Żujesz gumę? Rób to tylko przez kwadrans

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2021 16:55
Ciągnie się w nieskończoność, ale pięknie pachnie i smakuje zaledwie przez kilka minut. Reklamy telewizyjne przekonują o jej dobroczynnym działaniu, ale co tak naprawdę zawiera guma do żucia?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tydzień Noblowski w Czwórce! Codzienne relacje

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2021 13:00
4-11 października to niezwykle ważne dni dla świata nauki, ale nie tylko. W tym czasie Komitet Noblowski ogłasza nazwiska tegorocznych laureatów Nagrody Nobla. Z Centrum Współpracy i Dialogu UW relacjonujemy ogłoszenie tegorocznych laureatów Nagrody Nobla. W poniedziałek 11 października dowiemy się kto zostanie laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii.
rozwiń zwiń