Żujesz gumę? Rób to tylko przez kwadrans

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2021 16:55
Ciągnie się w nieskończoność, ale pięknie pachnie i smakuje zaledwie przez kilka minut. Reklamy telewizyjne przekonują o jej dobroczynnym działaniu, ale co tak naprawdę zawiera guma do żucia?
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/David Pereiras

Żucie gumy wpływa korzystnie na zdrowie jamy ustnej, bo zapewnia nam higienę, kiedy nie jesteśmy w stanie umyć zębów, jak ze wszystkim, z żuciem też należy zachować umiar Julia Bober 

Guma do żucia powstaje w procesie obróbki termicznej: gumę podgrzewa się, miesza ze smakowymi dodatkami, a następnie walcuje i tnie na listki. Starożytni Grecy robili ją z żywicy z drzewa Pistacia lentiscus, dziś gumę produkuje się z polimerów. - W skład gumy do żucia wchodzą substancja bazowa, wypełniacz, który nadaje jej teksturę, konserwanty przedłużającejej przydatność do spożycia, środki zmiękczające, substancje słodzące i aromaty - wymienia dietetyk Julia Bober.

Posłuchaj
05:17 CZWÓRKA Stacja Nauka - guma do zucia 0 08 2021.mp3 Guma do żucia. Używać czy lepiej nie? (Stacja Nauka/Czwórka)

Posłuchaj także
guma do żucia 1200.jpg
7 powodów, dla których lepiej zrezygnować z gumy do żucia

Zobacz także:

Często producenci gum do żucia przesadzają z zawartością cukru. Wtedy taki produkt nie tylko jest kaloryczny, ale też żle wpływa na szkliwo zębów. - Najlepiej sięgać po te słodzone bezcukrowymi słodzikami. Na przykład z sorbitolem, który jest odpowiedzialny za utrzymanie wilgoci w jamie ustnej, dzięki czemu mamy do czynienia z efektem odświeżającym oddech - tłumaczy rozmówczyni Oliwii Krettek. - Należy jednak pamiętać, że niketóre słodzili mocno stymulują pracę jelit i mogą powodować biegunkę lub wzdęcia.

Gumę do żucia możemy zrobić samodzielnie w domu - z wosku pszczelego, olejków eterycznych z imbiru czy kardamonu oraz ze słodzika. Ale nawet najbardziej ekologiczne gumy mogą mieć zły wpływ na nasze zęby Julia Bober

- Gumy nie należy żuć zbyt długo. Maksymalnie 15 minut - zaznacza elspertka. - Poźniej powstają negatywne konsekwencje. Od żucia gumy możemy nabawić się dysfunkcji żuchwy, która jest bardzo bolesnym i uciążliwym schorzeniem. A badania naukowe przeprowadzone w Izraelu dowiodły, że może to także stać się przyczyną bólu głowy u dzieci i nastolatków.  

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

ProwadziOliwia Krettek

Materiał: Weronika Puszkar

Data emisji: 08.09.2021

Godzina emisji: 12.47

kul

Czytaj także

Zdrowie astronautów. Czy w kosmosie są choroby, których nie ma na Ziemi?

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2021 16:38
Czas przebywania człowieka w przestrzeni pozaziemskiej z każdą kosmiczną misją wydłuża się. W związku z tym astronautów dotykają przeróżne choroby. Czy kosmiczne choroby są podobne do tych ziemskich?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czemu morze jest słone? I czy tylko morze?

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2021 17:33
Gdy myślimy o zasoleniu wód, to najczęściej mamy na myśli morza, ale w pewnej ilości sól znajduje się też w innych zbiornikach. - Średnio najwięcej soli jest w oceanach, a następnie dużo mniej jest w małych morzach, rzekach i jeziorach - wyjaśnia profesor Zbigniew Stojek z Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego. 
rozwiń zwiń