Zbadaj psią sierść i włosie konia. Nowe badanie w weterynarii

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2021 13:56
Próbka sierści lub włosia wystarcza, by zbadać ilość przeróżnych pierwiastków w organizmie naszych psich czy końskich przyjaciół. Projekt EHAA już wspomaga prace weterynarzy.  
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/Robert Kneschke
shutterstock jeż jesień pomoc 1200.jpg
Co powinieneś wiedzieć, zanim przygarniesz jeża pigmejskiego?

EHAA to analiza pierwiastkowa, dzięki której możemy kontrolować kondycję naszego psa lub konia i zapobiegać chorobom. Projekt powstał we współpracy akredytowanego laboratorium diagnostycznego Lifeline Diag oraz zespołu naukowców i specjalistów w dziedzinie hodowli i żywienia zwierząt z Katedry Żywienia i Dietetyki Wydziału Hodowli i Biologii Zwierząt Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. 


Posłuchaj
04:57 czwórka stacja nauka 12.11.2021.mp3 Na czym polega analiza pierwiastkowa EHAA i jakie dane dostarcza? (Stacja Nauka/Czwórka)

 

Badanie sierści to jeden z lepszych sposobów na to, by dowiedzieć się czy nasz ukochany czworonożny przyjaciel ma się dobrze. 

Sierść w przeciwieństwie do krwi czy moczu, gromadzi informacje na temat zmian zachodzących w gospodarce mineralnej całego organizmu - mówi Marcin Maciąg, pomysłodawca i współtwórca laboratorium Pets Diag. - Pierwiastki odgrywają duże role w naszych organizmie i w organizmach naszych zwierząt. Poszczególne makro i mikroelementy wpływają na wiele różnych procesów np. w przypadku psów ogromny wpływ na pracę układu pokarmowego mają selen, wapń i fosfor. Na temperament psa - magnez i żelazo. U koni np. na aktywność rozpłodową wpływa cynk i selen. Każdy pierwiastek odgrywa rolę w funkcjonowaniu jakiegoś układu - podkreśla. 

Badanie EHAA pozwala stwierdzić jaki jest poziom poszczególnych pierwiastków w organizmie. - Sprawdzamy też, jaki jest poziom metali ciężkich, które skutecznie potrafią blokować przyswajanie dobrych pierwiastków - wyjaśnia specjalista. - Może się zdarzyć tak, że karmimy zwierzę wysokiej jakości karmą, dodajemy suplementy, a na koniec okazuje się, że nasze zwierzaki niestety są zatoksycznione, mają wysoki poziom metali ciężkich i dobre pierwiastki nie są przyswajane - wyjaśnia. 

Czytaj także:

pies kot 1200.jpg
Jak pies z kotem. Za co pokochaliśmy te zwierzęta?

Przez badanie EHAA określane są pewne tendencje, które zachodzą w organizmie czworonoga. - Możemy pewne rzeczy przypuszczać, przewidywać, raczej na podstawie wyników tych badań nie mówimy o wystąpieniu konkretnej jednostki chorobowej - mówi rozmówca Ady Janiszewskiej. - Możemy mówić o zaburzeniu poziomu pierwiastków - dodaje. 

Do badania EHAA wykorzystywany jest spektrometr emisyjny ICP. - To technologia znana w branży przemysłowej, my we współpracy z naukowcami z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie dostosowaliśmy ją do analizy sierści zwierząt - tłumaczy rozmówca Czwórki. - Sierść czy końskie włosie rozpuszczamy do postaci ciekłej. Mamy w probówce bezbarwny płyn. Ten płyn traktujemy wiązką laserową. Przez poziomy powstałych widm jesteśmy w stanie określić poziomy pierwiastków - wyjaśnia. 

Marcin Maciąg podkreśla, że badanie sierści nie jest badaniem konkurencyjnym dla badań krwi czy moczu. - EHAA to uzupełnienie znanych badań. Testy z krwi są bezcenne, ale oddają obraz naszego organizmu w danym momencie, nie obrazują procesów, które zachodzą w naszych ciałach. W badaniu sierści patrzymy na tendencje na przestrzeni 2-3 miesięcy - dodaje. 

Dziś badaniu EHAA możemy poddać sierść psa i włosie konia. Już wkrótce będzie ono dostępne także dla sierści kotów. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Maciej Wójcik

Materiał przygotował: Ada Janiszewska

Data emisji: 12.11.2021

Godzina emisji: 12.35

pj

Czytaj także

Jak zadbać o futro naszego pupila na wiosnę?

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2021 18:50
Udomawiając zwierzęta, stworzyliśmy im nowe środowisko, do którego musiały się zaadaptować. I w którym nie zawsze są w stanie zapewnić sobie wszystkie składniki odżywcze. Ich braki widać m.in. wiosną, w okresie, gdy szczególnie należy zadbać o sierść pupila. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Adopcja psa to nie "Ślub od pierwszego wejrzenia"

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2021 17:50
Od wielu już lat prowadzone są kampanie na rzecz adopcji zwierząt ze schronisk. Jak one to odczuwają? Jak wygląda adopcja oczami adoptowanego psa? 
rozwiń zwiń