Masz psa? Sprawdź, czy musisz zapłacić podatek

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2021 14:11
Wzrosła opłata za posiadanie psa. W tym roku górna granica, jaką nałożyć na nas może gmina wynosi 130,30 złotych, to o 5 złotych więcej niż w ubiegłym roku. Nie wszyscy jednak muszą płacić, kto jest zwolniony z podatku?
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/Olena Yakobchuk

pies_kot_shutter_1200.jpg
Jak pies z kotem. Za co pokochaliśmy te zwierzęta?

To, czy zapłacimy podatek za posiadanie pupila, a jeśli tak, to w jakiej wysokości, zależy od organów samorządowych. - Jeśli już gmina zdecyduje się na nałożenie takiej opłaty na mieszkańców, to musi poruszać się w pewnych granicach, określanych przez ministra finansów na każdy kolejny rok - mówi Kazimierz Romaniec, radca prawny.

Posłuchaj
03:16 Czwórka/pierwsze słyszę 12.01.2021.mp3 Podatek od psa - sprawdź, czy musisz go zapłacić (Pierwsze słyszę/Czwórka) 

1200_pies_shutterstock.jpg
Psia depresja? Zadbaj o swojego zwierzaka jesienią i zimą

Opłata za psa powinna zostać uiszczona do końca kwietnia każdego roku. Kwotę, którą ustali gmina płacimy jednorazowo, ale niektórzy są zwolnieni z tego obowiązku. - Będą to m.in. członkowie personelu przedstawicielstw dyplomatycznych, którzy nie są obywatelami polskimi. Oczywiście pod warunkiem, że w ich kraju umowa taka dotyczy też polskich urzędników - mówił ekspert.

Czytaj także:


Zwolnieni są także, jak wyliczał ekspert, niektórzy niepełnosprawni. - Osoby, które posiadają znaczny stopień niepełnosprawności w rozumieniu przepisów ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej - wymieniał. - To też ludzie, którzy mają psy pomagające im w funkcjonowaniu, seniorzy powyżej 60. roku życia, czy niektórzy rolnicy - mówił ekspert. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał przygotowała: Weronika Puszkar

Data emisji: 12.01.2021

Godz. emisji: 07.17

kd


Czytaj także

"Zadłużony jak polski student". Dlaczego żacy nie mają pieniędzy?

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2020 10:44
Brak finansowej wiedzy, ale też niefrasobliwe gospodarowanie budżetem - to główne przyczyny zadłużenia polskich żaków. Ponad 135 tys. dłużników w Polsce to osoby między 18. a 35. rokiem życia, a ich łączny dług wynosi prawie 555 mln złotych - wynika z danych Krajowego Rejestru Długów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Praca w czasie pandemii. "To dobry czas dla freelancerów"

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2020 14:17
Koronawirus przyspieszył rozwój rynku pracy dla tzw. wolnych strzelców. Coraz więcej chętnych zdalnie wykonuje prace m.in. związane z IT, czy grafiką komputerową. 
rozwiń zwiń