Jak zadbać o futro naszego pupila na wiosnę?

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2021 18:50
Udomawiając zwierzęta, stworzyliśmy im nowe środowisko, do którego musiały się zaadaptować. I w którym nie zawsze są w stanie zapewnić sobie wszystkie składniki odżywcze. Ich braki widać m.in. wiosną, w okresie, gdy szczególnie należy zadbać o sierść pupila. 
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Kasefoto/Shutterstock.com

Posłuchaj
12:35 CZWORKA Dajesz rade 15.03.2021.mp3 Jak dbać o sierść czworonoga? (Dajesz radę/Czwórka)

 

Włos ma swój kalendarz. Jego cykl życia trwa około miesiąca. Jeśli w tym czasie sierść psa czy kota wygląda gorzej, to sygnał, że zwierzęciu czegoś brakuje w diecie dr Sybilla Berwid-Wójtowicz

Futro zwierzęcia jest wyznacznikiem jego zdrowia, z tego powodu to my, jako ich opiekunowie, powinniśmy o nim pomyśleć. Można to zrobić, między innymi stosując odpowiednią dietę oraz używając specjalnych dodatków i kosmetyków. - Należy robić to w konsultacji z weterynarzem, a kuracja powinna trwać od miesiąca do - optymalnie - sześciu tygodni - mówi dr nauk weterynaryjnych Sybilla Berwid-Wójtowicz. - Karmy pełnoporcjowe, które wspierają piękną skórę i sierść, to karmy, które poziom białka mają o 30 proc. wyższy niż ten, którego nasze zwierze potrzebuje do funkcjonowania. Włączając dodatkową suplementację, możemy zwierzęciu zaszkodzić, a nie pomóc - ostrzega.

Czytaj także:

Zwierzętom nie podajemy ludzkich preparatów z witaminą D oraz z olejami z ryb dr Sybilla Berwid-Wójtowicz

Zmiana futra to ogromny wysiłek dla każdego organizmu. - Ładna, czysta i wypielęgnowana sierść jest przeważnie błyszcząca, ale nie bierze się znikąd. To 30 procent energii wartościowych składników, takich jak białko czy tłuszcz, to także sierść, która rośnie na dobrze nawodnionej skórze. Dlatego skórę psa należy nawilżać przez cały rok - wyjaśnia rozmówczyni Kacpra Kowalczyka. - Dobrym rozwiązaniem jest podawanie do posiłku kapsułki oleju rzepakowego, ewentualnie małej łyżeczki oleju z ryb. Ale zdecydowanie odradzam tran, który może być szkodliwy, a u kotów może nawet powodować wapnienie tkanek.

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Kacper Kowalczyk

Gość: dr nauk weterynaryjnych Sybilla Berwid-Wójtowicz (specjalista żywienia klinicznego)

Data emisji: 15.03.2021

Godz. emisji: 14.20

kul

Czytaj także

Obserwowanie ptaków. "Bardzo skuteczna terapia"

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2021 11:29
- Obserwowanie ptaków pozwala nam na moment wytchnienia w codzienności, silnie angażuje nasze zmysły, wymaga również pewnego wysiłku, na przykład wyjścia na zewnątrz, co sprawi, że dotleniamy organizm - mówili w Czwórce dr Sławomir Murawiec i prof. Piotr Tryjanowski, autorzy książki "Ornitologia terapeutyczna".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pies w budzie. Tylko w wyjątkowych przypadkach!

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2021 17:40
- Trzymanie psa w budzie w XXI wieku już w ogóle nie powinno się zdarzać - mówi Patrycja Jarosz ze Schroniska "Na Paluchu" w Warszawie. - Psy to zwierzęta towarzyszące, które łakną kontaktu z człowiekiem. Dlatego powinny być w domu, razem z nami. 
rozwiń zwiń