Prawa zwierząt - dlaczego są takie ważne?

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2021 17:20
W polskim prawodawstwie określa je ustawa o ochronie zwierząt. Są w niej zawarte zapisy o tym, w jaki sposób należy traktować naszych braci mniejszych.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/New Africa

shutterstock kozy miłość zwierzęta 1200.jpg
Wspólnoty i rodziny, przyjaźnie i zazdrości - ludzkie oblicza zwierząt

- Prawa zwierząt to idea, która mówi, że zwierzęta są istotami żyjącymi, że odczuwają ból i cierpienie, i że potrzebują odpowiednich warunków, żeby czuć się szczęśliwymi. W związku z tym potrzebują praw, które będą je chronić - mówi Aleksandra Cukier ze schroniska dla bezdomnych zwierząt we Wrocławiu.

Posłuchaj
10:38 CZWÓRKA Dajesz rade - prawa zwierzat 19.04.2021.mp3 Prawa zwierząt - co musisz wiedzieć? (Dajesz radę/Czwórka)

 

Dyskusja o prawach zwierząt toczy się właściwie od starożytności. Już wówczas byli filozofowie, którzy przekonywali, że zwierzę nie jest istotą poddaną człowiekowi Aleksandra Cukier

W Polsce prawa zwierząt reguluje ustawa o ochronie zwierząt, według której każde zwierzę wymaga humanitarnego traktowania. - Jeśli chodzi o tę kwestię, to w polskim prawie mamy jeszcze dużo do zrobienia - przyznaje rozmówczyni Kacpra Kowalczyka. - Uważam, że powinniśmy zwierzętom okazywać szacunek i przede wszystkim je chronić. 

Posłuchaj także:

Najwięcej problemów, jeśli chodzi o respektowanie praw zwierząt, spotyka się w hodowli przemysłowej. - W szerokim spektrum mamy do czynienia z tysiącami zwierząt, które trafiają na stoły na całym świecie. Dużo osób nawet nie zdaje sobie sprawy, skąd bierze się mięso, które kupujemy w sklepie często w promocyjnych, bardzo niskich cenach. Są nieświadomi tego procesu - mówi gość Czwórki. - Dlatego ważna jest edukacja oraz skuteczność systemu kontroli w przedsiębiorstwach przemysłu mięsnego, bo nastawieni na zysk producenci są w stanie wiele zrobić dla pieniędzy, ale nie dla zwierząt - podsumowuje Aleksandra Cukier.

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Kacper Kowalczyk

Gość: Aleksandra Cukier (schronisko dla bezdomnych zwierząt we Wrocławiu)

Data emisji: 19.04.2021

Godz. emisji: 14.20

kul


Czytaj także

O jednego owada za dużo. Insekty a zwierzęta domowe

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2021 17:40
Kleszcze, komary, muchy - dla wielu gatunków zwierząt stanowią podstawowe źródło pokarmu, ale dla naszych domowych podopiecznych mogą być problemem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Lockdown z psem i kotem. Jak to się może skończyć?

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2021 19:43
Przed wybuchem pandemii nasi podopieczni często spędzali kilka godzin każdego dnia samotnie. Teraz, gdy wiele osób pracuje i uczy się zdalnie, sytuacja się zmieniła. Co to oznacza dla psów i kotów, i co stanie się, gdy wrócimy do szkół i biur?
rozwiń zwiń