Trwa Światowy Tydzień Mózgu - by poznać nieodgadnione

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2022 16:09
Światowy Tydzień Mózgu to doskonała okazja dla świata nauki by dowiedzieć się, ale też powiedzieć szerszej publiczności, więcej o mózgu. Nie tylko ludzkim, bo też pszczelim czy muszym. 
Tydzień Mózgu to doskonała okazja by dowiedzieć się więcej o tym organie
Tydzień Mózgu to doskonała okazja by dowiedzieć się więcej o tym organie Foto: shutterstock.com

Wszyscy doskonale wiemy, że mózg jest wielką tajemnicą, że każdemu z nas lubi płatać figle. Światowy Tydzień Mózgu jest okazją, by o mózgu dowiedzieć się więcej. Korzystają z niej m.in. naukowcy Uniwersytetu Śląskiego, organizując serię "mózgowych" wykładów. 

- Kolejny raz włączyliśmy się w akcje związane z Tygodniem Mózgu - mówi Bartosz Baran, organizator wydarzenia i doktorant na Wydziale Nauk Przyrodniczych. - Zaczęliśmy już w poniedziałek. Każdego dnia odbywa się wykład prezentowany online. Wybraliśmy tę formę z racji pandemii, ale też ze względu na większe możliwości, jakie daje internet. Dzięki prezentacji wykładów w sieci możemy dotrzeć do większej publiczności - dodaje. 

Dziś (czwartek, 17 marca) o 18.00 odbędzie się wykład doktora Mariusza Gogola, współorganizowany przez Uniwersytet Śląski i Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych UJ. Tytuł wykładu brzmi "Choroby neurodegeneracyjne - wina mikroorganizmów?". - Ten wykład będzie dotyczył przede wszystkim takich chorób jak Alzheimer, Parkinson czy różnych form demencji. Doktor skupi się na roli mikroorganizmów w procesie powstawania tych chorób - wyjaśnia gość "Stacji Nauka". - Sposób powstawania tych chorób wciąż jest niezrozumiały. Staramy się dociekać, w jaki sposób nasz mózg cierpi, czy jest tu jakiś komponent związany z grzybami, bakteriami czy innymi mikroorganizmami - dodaje. 

W piątek zaś czeka na nas spotkanie z prof. dr hab. Elżbietą Pyzą z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Tematem jej wykładu jest pytanie: "Co się dzieje w mózgu w ciągu doby?". - Profesor jest niekwestionowanym ekspertem w dziedzinie chronobiologii, czyli tej części biologii, która zajmuje się czasem. W tym konkretnym kontekście mózgiem i procesami, które mają pewną cykliczność - wyjaśnia gość Czwórki. - Niektóre parametry mózgu, niektóre poziomy substancji, zmieniają się i formują tryb aktywności okołodobowej, którego codziennie doświadczamy - dodaje. 


Posłuchaj
05:50 czwórka stacja nauka 17.03.2022.mp3 Czego dowiemy się o mózgu na wykładach w ramach akcji Tydzień Mózgu na Uniwersytecie Śląskim (Stacja Nauka/Czwórka)

 

Co ciekawe, wykład nie będzie dotyczył tylko ludzi i ludzkiego mózgu. Organizatorzy podkreślają, że wszelkie zagadnienia pokazują w szerszym kontekście. Pojawiają się przykłady pszczół czy muszek owocówek. 

Trzy wykłady śląskiej akcji związanej z Tygodniem Mózgu już za nami, wciąż jednak możemy obejrzeć je w sieci i dowiedzieć się np. jak odżywianie wpływa na nasze mózgi i ich aktywność

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Weronika Puszkar

Gość: Bartosz Baran (organizator akcji i doktorant na Wydziale Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Śląskiego)

Data emisji: 17.03.2022

Godzina emisji: 12.17

pj

Czytaj także

Radiologia. Diagnoza zanim pojawią się objawy

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2021 14:30
- Naszym zdaniem radiologia to dziedzina, która jest inwestycją w przyszłość - przekonują studenci Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu oraz lekarze, organizatorzy Miesiąca Radiologii Polskiej. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ból głowy. Zamiast tabletek spróbuj masażu

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2021 17:15
Kiedy dokucza nam ból głowy, najczęściej sięgamy bo tabletki. Fizjoterapeuci twierdzą jednak, że dużo lepsze efekty w tej sytuacji daje masaż, który co prawda nie uśmierzy bólu, ale może zlikwidować jego przyczynę.
rozwiń zwiń