Ból głowy. Zamiast tabletek spróbuj masażu

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2021 17:15
Kiedy dokucza nam ból głowy, najczęściej sięgamy bo tabletki. Fizjoterapeuci twierdzą jednak, że dużo lepsze efekty w tej sytuacji daje masaż, który co prawda nie uśmierzy bólu, ale może zlikwidować jego przyczynę.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: fizkes/Shutterstock.com

Posłuchaj także
migrena 1200.jpg
Migrena. "Nie zagraża życiu, ale z życia wyłącza"

Najczęściej pojawiające się bóle to te napięciowe, związane z uczuciem ciążenia i bólu, który może obejmować całą głowę oraz migrenowy. - Ból napięciowy, czyli mięśniowy może dotyczyć również szyi, karku i ramion. I to właśnie pacienci, którzy się z nim borykają, powinni skorzystać z pomocy specjalisty - przekonuje fizjoterapeuta Michał Dachowski.

Posłuchaj
03:30 CZWÓRKA Stacja Nauka - masaz 20.09.2021.mp3 Czy masaż pomoże w walce z bólem głowy? (Stacja Nauka/Czwórka)

Chodzenie na szpilkach może powodować napięcnie mięśni łydek i w efekcie doprowadzić do bólu głowy. Organizm człowieka działa jak system naczyń połączonych i czasami źródło bólu znajduje się w innej części ciała, niż tam gdzie go realnie odczuwamy Michał Dachowski

Najbardziej popularny jest masaż potylicy, który daje natychmiastowe efekty - odpręża i redukuje ból. Podobnie sprawdza się masaż skóry głowy, tkanki łącznej na skroni oraz delikatne uciskanie okolic nosa i oczu. Dobre efekkty przynosi także masaż stóp. - Fizjoterapeuci wiedzą jakie mięśnie są ze sobą połączone. Istnieje teoria o "taśmie tylnej", która łączy i ochrania tylną powierzchnie ciała tworząc pewnego rodzaju zabezpieczenie rozciągające się od zczytu głowy do podeszwowej części stopy - wyjaśnia ekspert. - Masaż spowoduje większe ukrwienie danego miejsca i bezpośrednio po nim możemy odczuć ulgę. Ale nawet jeśli za kilka godzin ból powróci, to traktujemy go jako dobry objaw, bo to znaczy, że zadziałaliśmy we właściwym miejscu. Długofalowy efekt może przyjść później, nawet po 24 godzinach - podsumowuje rozmówca Weroniki Puszkar.      

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

ProwadziAdrianna Janiszewska

Materiał: Weronika Puszkar

Data emisji: 20.09.2021

Godzina emisji: 12.30

kul

Czytaj także

Meteopatia. Nadwrażliwość czuła na drgnienia w prognozie pogody

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2020 16:50
Pogoda ma wpływ na nasze samopoczucie, przy czym są tacy, którzy bardziej od innych odczuwają jej zmiany. Panujący w Polsce klimat sprzyja nasilaniu problemów meteopatycznych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Banany... do mycia zębów. Naturalna metoda wybielania

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2021 16:43
Banany zawierają wiele składników odżywczych, witamin i mikroelementów, które wpływają kompleksowo na nasze zdrowie i urodę. Obniżają ciśnienie krwi, pomagają walczyć ze stresem, zapobiegają powstawaniu zmarszczek i zapewniają promienny uśmiech. 
rozwiń zwiń