"Życie na Marsie jest możliwe, ale...". Co wiemy o tej planecie?

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2023 13:21
- Ziemia w większości składa się z wody, dlatego niektóre jej rejony tak trudno jest zbadać. W przypadku Marsa nie ma tego problemu, ziemscy naukowcy właściwie znają go lepiej niż własną planetę - mówił Mateusz Borkowicz z Centrum Nauki Kopernik. 
Pod jakimi warunkami byłoby możliwe życie na Marsie?
Pod jakimi warunkami byłoby możliwe życie na Marsie? Foto: Shutterstoc.com

Jeśli chcielibyśmy zamieszkać na Marsie, skafandry kosmiczne byłyby nam niezbędne. - Na tej planecie temperatura wynosi średnio ok. - 60 stopni Celsjusza, ciśnienie jest dla człowieka zbyt niskie, a tamtejsze powietrze składa się głównie z dwutlenku węgla. Obserwujemy zdjęcia z Marsa już od lat. Aktualnie działają tam dwa łaziki z USA i jeden chiński. To roboty, które przesyłają zdjęcia na Ziemię - mówił Mateusz Borkowicz z Centrum Nauki Kopernik. 

Na Marsie jest średnio więcej promieni słonecznych niż na Ziemi. - A przynajmniej więcej niż w Polsce - zaznaczał gość Czwórki. - Niebo na Marsie w ciągu dnia jest pomarańczowo-czerwone. Rzadko występują tam chmury, jednak są one przezroczyste, więc nie przeszkadzają w obserwacji - mówił ekspert. - Ostatnio jeden z łazików zrobił zdjęcie tzw. śreżogi. To "promienie zmierzchowe", które wyglądają fantastycznie, a które opisywał już Henryk Sienkiewicz - objaśniał gość Czwórki. Zjawisko polega na tym, że światło słoneczne przebija się przez warstwy mgły i chmur. 

Posłuchaj
12:28 astrosapiens all 8 marzec 2023 12_19_21.mp3 Co wiemy o Marsie? (Stacja Nauka/Czwórka) 

Żyjąc na Marsie, będziemy musieli uważać też na pył kosmiczny. - Jeśli na przykład dostanie się on do wnętrza pojazdu, a astronauta zdejmie skafander, pył może być bardzo szkodliwy dla jego płuc - mówił Mateusz Borkowicz.

Sprawdź także:

Problemem jest już sam lot na Marsa. - Misje kosmiczne mogą być niebezpieczne właśnie dzięki temu, że są długie. Podróż na Marsa trwałaby przynajmniej pół roku, nawet do 10 miesięcy, a astronauci są wówczas zdani na siebie. Technologicznie jest to możliwe, ale jako ludzkość jeszcze tego nie robiliśmy - tłumaczył. - Dziś podczas przebywania na orbicie ziemskiej astronauci zabezpieczani są dzięki tzw. magnetosferze. Bez niej zagrażać nam będzie m.in. promieniowanie, które jest dla nas niebezpieczne - mówił ekspert. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Weronika Puszkar

Gość: Mateusz Borkowicz (Centrum Nauki Kopernik)

Data emisji: 8.03.2023

Godzina emisji: 14.15

kd

Czytaj także

Po co nam studia? "Nie muszą zaważyć na późniejszym życiu"

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2022 18:00
- To, czy iść na studia, jest sprawą indywidualną. Uczelnie otworzą przed nami pewnie niektóre drzwi do przyszłej kariery zawodowej, ale najczęściej najważniejsza i tak jest własna praca i samorozwój - podkreślał przedsiębiorca Michał Barczak. 
rozwiń zwiń