"Cudowne" suplementy diety - czy rzeczywiście są skuteczne?

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2023 22:35
Jęczmień w proszku, sok z trawy czy chlorofil w formie płynnej - to od jakiegoś czasu popularne suplementy diety. Sprawdzamy, czy są tak skuteczne, jak opisują to marketingowcy.
Chlorofil ostatnio jest modnym suplementem diety. Czy rzeczywiście pomaga?
Chlorofil ostatnio jest modnym suplementem diety. Czy rzeczywiście pomaga?Foto: shutterstock/Tatevosian Yana

Suplementy diety pod lupą

- Suplementy diety w postaci jęczmienia, trawy czy chlorofilu stały się bardzo modne. Są bardzo tanie w produkcji, a producenci nie mają skrupułów - mówi dr Paweł Jedynak z Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. - Gdybyśmy chcieli, to sami moglibyśmy wysiać nasiona i je wyhodować. Tak jak robimy to z jęczmieniem na Wielkanoc.

Producenci wymienionych suplementów powołują się na to, że są zdrowe i naturalne. Na tym haśle budują kampanię reklamową i przekaz dla konsumentów. - Tylko że ona nie ma żadnego sensu, bo na przykład chlorofil, czyli zielony barwnik, nie wchłania się z przewodu pokarmowego. Nie ma zatem jak wpływać na nasz organizm - tłumaczy gość Czwórki. - Co ciekawe, już w żołądku zaczyna się on trawić i rozpadać. I nawet jeśli w jelitach zostałyby śladowe ilości chlorofilu i dostałyby się do krwiobiegu, to jeszcze skutecznie nas przed nim chroni wątroba, która bardzo szybko usuwa tego typu substancje. Mówienie: "pijmy napój, bo zawiera chlorofil" jest totalnie bez sensu.


Sprawdzaj badania

Rozmówca Oliwii Krettek zwraca uwagę, że często takie reklamy odwołują się do publikacji naukowych. Przeciętny konsument zwykle nie sprawdza, o czym one tak naprawdę traktują, a dla potrzeb marketingowych interpretacja badań może być mocno naciągana.

- Nawet te specjalne kuracje na oczyszczanie w zasadzie nie mają sensu, bo zwykle u zdrowego człowieka taką właśnie funkcję pełnią nerki i wątroba. W zasadzie nic więcej do szczęścia człowiekowi zdrowemu nie potrzeba - tłumaczy ekspert. - Czyli podsumowując, sprawdzajmy, czy badania naukowe, na które powołują się ci, którzy reklamują różnego typu "superprodukty", są na pewno prawdziwe. Weryfikujmy, czy rzeczywiście były przeprowadzone i czy dotyczą danego produktu. Sprawdzanie nic nas nie kosztuje, w przeciwieństwie do kosztów, które ponosimy na zakup takich suplementów - apeluje dr Paweł Jedynak.

Źr. Youtube/ Lecznicze właściwości CHLOROFILU? Hit, czy kit?Posłuchaj
05:38 Czwórka/Stacja Nauka - rzecznicy nauki 25.04..2023.mp3 Dr Paweł Jedynak z Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego o "cudownych" suplementach diety (Stacja Nauka/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Oliwia Krettek

Gość: dr Paweł Jedynak (Wydział Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego)

Data emisji: 25.04.2023

Godzina emisji: 12.43

aw

Czytaj także

Struny głosowe - jak działają i jak o nie dbać?

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2022 15:28
Głos jest głównym narzędziem pracy dla dziennikarzy, aktorów, lektorów, a także nauczycieli. W Dniu Nauczyciela sprawdzamy, jak zbudowane są struny głosowe i jak o nie dbać.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Skąd bierze się ból rąk, kiedy jest nam zimno? Co oznacza?

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2023 11:50
Gdy zimno na zewnątrz doskwiera nam chłód, przy niższych temperaturach czasem aż boli. Na marznięcie narażone są najbardziej dłonie. Pojawiający się ból, jak się okazuje, ma dla nas kolosalne znaczenie. Sprawdzamy jakie.
rozwiń zwiń