Czarny humor. Świadczy o naszej inteligencji?

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2017 15:12
Według wyników badań opublikowanych przez czasopismo "Cognitive Processing" osoby z poczuciem humoru wykazują się wyższym ilorazem inteligencji. Czy w naszym mózgu istnieje ośrodek odpowiadający za poczucie humoru?
Audio
  • Jak to się dzieje, że inteligencja i dowcip idą w parze? (Stacja Nauka/Czwórka)
Ośrodka poczucia humoru w mózgu jeszcze nie odkryto, jednak bezdyskusyjne są jego związki z inteligencją
Ośrodka poczucia humoru w mózgu jeszcze nie odkryto, jednak bezdyskusyjne są jego związki z inteligencjąFoto: Dean Drobot/Shutterstock.com

Według Pawła Boguszewskiego, neurofizjologa z Instytutu Biologii Doświadczalnej Polskiej Akademii Nauk, ośrodek odpowiadający w naszym mózgu za poczucie humoru raczej nie istnieje. - W zjawisku tym współpracuje ze sobą wiele części organu myślenia - tłumaczył naukowiec. - Żeby zrozumieć dowcip, musimy mieć wiedzę, musimy daną sytuację zrozumieć, no i to musi w jakiś sposób wywołać w nas wrażenie śmieszności poprzez konflikt lub zaskoczenie - dodał.

Sprawdź też:
para spojrzenie supermarket 1200x660.jpg
Jak Cię widzą, tak Cię piszą?

Badania wskazują na bezpośrenie skorelowanie dowcipu ze zdolnością do przetwarzania i zrozumienia informacji, czyli inteligencją. - Teorie na temat tego, czym inteligencja jest często idą w parze z czarnym humorem - mówił Paweł Boguszewski. Czy ludzie z poczuciem humoru są lepszymi współpracownikami i powinni być na tej podstawie zatrudniani? O tym przekonacie się słuchając materiału Kai Zemły ze "Stacji Nauka".

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał przygotowała: Kaja Zemła

Data emisji: 24.02.2017

Godzina emisji: 12.38

jsz/kul


  


Czytaj także

Magiczne właściwości witaminy C. Co powinieneś wiedzieć?

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2017 13:53
Co zrobić, by nie rozchorować się na grypę? Kluczem do zdrowia może być witamina C. - Nie można jej nie doceniać - mówi w rozmowie z Czwórką anestezjolog Włodzimierz Siemianowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Krew. Barometr naszego organizmu

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2017 14:21
Wystarczy jedno ukłucie, aby dowiedzieć się, czy w naszym organiźmie wszystkie procesy przebiegają prawidłowo. Co możemy wyczytać z badania krwi?
rozwiń zwiń