Jakie skutki może przynieść nieleczony katar?

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2017 17:01
Szczególnie w sezonie jesienno-zimowym jesteśmy narażeni na infekcje i przeziębienia. Warto zadbać o swoje zdrowie, nawet jeśli wydaje nam się, że to "tylko katar" - nieleczony może prowadzić do... demencji.
Audio
  • Czy katar może być przyczyną demencji? (Stacja Nauka/Czwórka)
Nieleczony katar prowadzi do demencji?
Nieleczony katar prowadzi do demencji?Foto: Aleksandra Suzi

W trakcie przeziębienia często mamy problemy z identyfikacją zapachów. Okazuje się, że ignorowanie symptomów utraty powonienia może mieć poważne skutki dla naszego zdrowia. Jak wynika z badań naukowców z Chicago trudności ze zidentyfikowaniem takich zapachów jak mięta, ryba, pomarańcze, róże czy wyroby skórzane mogą być wczesnym sygnałem świadczącym o zwiększonym ryzyku rozwoju demencji. 


U człowieka zmysł węchu w połączeniu ze wzrokiem pełni bardzo ważną rolę w odczuwaniu smaku. - Węch rozwija się nawet u organizmów jednokomórkowych. Należy do najstarszej, wykształconej części mózgu w związku z tym ma nadrzędną funkcję w stosunku do smaku - opowiadał dr n. med. Jan Bardadnin z Centrum Medycznego MML. Bez rozwiniętej umiejętności odczuwania węchu i wzroku nie będziemy w stanie rozpoznać smaku potraw. Nasze zmysły są bowiem ze sobą ściśle połączone - Zależność między oboma zmysłami ocenia się od 80-90% - wyjaśniał w rozmowie z Maciejem Oswaldem.

Naukowcy ze Stanów dowodzą, że węchomózgowie ma związek zaburzeniami pamięci. Jeśli przestaniemy rozpoznawać zapachy będziemy mieli problemy z zapamiętywaniem w przyszłości. Brak węchu może doprowadzić także do choroby Parkinsona i Alzheimera.

Czy problemy z węchem to problemy z zapamiętywaniem? Dlaczego węch jest tak ważny? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Kaja Zemła

Materiał przygotował: Maciej Oswald

Data emisji: 8.11.2017

Godzina emisji: 12.46

ac/kd

Czytaj także

Zrzędź i marudź. Osiągniesz sukces!

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2017 13:20
Negatywne myślenie ma pewne wyraźne zalety i podobno pozwala osiągnąć sukces. - Wystarczy spojrzeć na Einsteina czy Newtona, którzy byli bardzo zgryźliwi i często wpadali w furię - przekonuje Joanna Gutral z Uniwersytetu SWPS.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jabłko Adama. "Określa twoje brzmienie"

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2017 14:00
Na pierszy rzut oka definiuje mężczyznę. Okazuje się jednak, że ten organ jest wspólny dla obu płci, a jego nazwa pochodzi z Biblii. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Grzyby i "Pan Tadeusz", czyli jak podróżować po Polsce?

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2017 10:30
Polska błyszczy lasami, równinami i jeziorami. Dlatego nawet zwykłe wyjście na grzyby może stać się początkiem niezapomnianej podróży po naszym kraju. O tym, co jest u nas najlepsze - opowiada podróżniczka i blogerka, Kaja Kraska.
rozwiń zwiń