100 wynalazków na stulecie. Jan Szczepanik i kolory zdjęć

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2018 14:01
Nic dziwnego, że Jana Szczepanika nazywają genialnym samoukiem z Tarnowa. To jemu zawdzięczamy kolorową telewizję, kamizelki kuloodporne, zdjęcia barwne, a być może nawet sukces firmy Kodak.
Audio
  • Monika Koperska opowiada o wynalazkach Jana Szczepanika (Stacja Nauka/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Indigo Photo Club/Shutterstock

Przed stu laty o jego wynalazkach pisała prasa w całej Europie. Jan Szczepanik pragnął ułatwiać życie i pracę ludzi, wśród których się wychował. Dziś można powiedzieć, że oczywiste dla nas mieszanie barw RGB czy CMYK, to jego dzieło. 


Czytaj także:
resory.jpg
100 wynalazków na stulecie. Pianista dla motoryzacji

- Jan Szczepanik wymyślił sposób pokazywania kolorowego filmu - mówi Monika Koperska. - Obraz rejestruje na czarno-białej kliszy, nagrywa przez filtry - czerwony, zielony i niebieski. Odpowiednim rzutnikiem spaja te trzy ścieżki świetlne - opowiada. 

Mimo że jego wynalazek nie przyjął się, proponowane rozwiązanie było zbyt drogie, nie zraził się i w domu pod Tarnowem stworzył laboratorium. - Cała rodzina pomaga mu w pracy nad kolorową odbitką zdjęcia, wykonują 100 tysięcy prób z różnymi barwnikami, na różnych papierach, z rożnymi żywicami - mówi znawczyni. - Wiele lat prób, dwa pożary i udaje się - dodaje.

Jakie mieszanie barw zastosował Szczepanik w swojej pracy? Czy dzięki temu wynalazkowi dorobił się fortuny? I co ma z tym wspólnego dzisiejszy gigant fotografii, firma Kodak? O tym w nagraniu audycji. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Data emisji: 16.05.2018

Godzina emisji: 12.37

pj/kul

Czytaj także

100 wynalazków na stulecie. Nafta, która powstała... na bagnach

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2018 15:37
Młody chemik i farmaceuta Ignacy Łukasiewicz, spacerując po okolicznych bagnach, poszukiwał substancji, z których mógłby wyekstrahować leki. Po licznych eksperymentach pozyskał jednak… naftę.
rozwiń zwiń
Czytaj także

100 wynalazków na stulecie. Pianista dla motoryzacji

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2018 13:47
Wraz z pojawieniem się silników rosła szybkość przemieszczania i potrzeba niwelowania wstrzasów. Tu z pomocą przyszedł wynalazek polskiego pianisty, Józefa Hofmanna. 
rozwiń zwiń