Robotyczne zwierzęta posłużą badaniu sztucznej inteligencji

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2018 15:33
Projekt wymyślił i opracował licealista z Radomska. Postanowił zbadać, jak dużo możemy osiągnąć wykorzystując metody inspirowane zachowaniem żywych istot. 
Audio
  • Owad ze sklejki zmierzy się ze sztuczną inteligencją (Stacja nauka/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: koya979/Shutterstock

Aby projekt był ciekawszy, a cel lepiej zdefiniowany, Marcin Kępa podjął próbę zbudowania całego sztucznego zwierzęcia. Jego celem było porównanie działania intelektu pochodzenia biologicznego z informatycznym. 

Marcin Kępa opowiada o projekcie badania sztucznej inteligencji wzorowanej na mechanizmach biologicznych:

- Mój robot jest sześcionogim owadem skonstruowanym... ze sklejki - mówił autor projektu, Marcin Kępa. - Wybrałem ten materiał nieprzypadkowo. Jest lekki i łatwo się z niego wycina, jest idealnym tworzywem do konstruowania robotów - przekonywał.

W jaki sposób robot ze sklejki łączy się ze sztuczną inteligencją? Co jest cechą charakterystyczną biologicznej inteligencji i dlaczego młody naukowiec chce się na niej wzorować? W jaki sposób prowadził swoje badania? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Stacja nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Data emisji: 8.11.2018

Godzina emisji: 12.40

ac/kd

Czytaj także

Muzeum Komputerów Osobistych. O nostalgii za pixelami

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2018 16:40
Dawno, dawno temu, przed epoką X-Boxa i Playstation, był m.in. Pegasus, który w oka mgnieniu rozszedł się po całej Polsce. Dziś jako eksponat jest wystawiany w Muzeum Komputerów Osobistych w Łodzi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mają oczy dookoła głowy - kamery sieciowe

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2018 18:00
Ma cztery obiektywy i widzi wszystko w promieniu 180 stopni. - Dwie takie kamery, połączone plecami, rejestrują wszystko to, co dzieje się dookoła - wyjaśnia Karol Dominiczak z firmy Axis Communications. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

E-learning. Studia bez ruszania się z domu

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2018 15:04
Niedawno na polskim rynku edukacyjnym pojawiła się możliwość studiowania w trybie zdalnym jako alternatywna na dziennego i zaocznego toku studiów. Czy rzeczywiście możemy zdobyć dyplom on-line? Sprawdza Ada Janiszewska.
rozwiń zwiń