"Pomagamy pszczołom bez lipy". Bo pszczoły są ważne

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2019 13:25
- To dzięki owadom zapylającym mamy aż 70 proc. tego, co jemy, m.in. jabłka, gruszki, ale także rzepak. Nasza dieta jest urozmaicona - mówiła Aleksandra Mrowiec.
Audio
  • Jak możemy pomóc pszczołom, żyjącym w miastach? (Stacja Nauka/Czwórka)
Aleksandra Mrowiec i Sławek Brzózek
Aleksandra Mrowiec i Sławek BrzózekFoto: Patryk Kuniszewicz/Czwórka

 Miód, który uzyskujemy z pasiek w miastach jest absolutnie bezpieczny. Bo pszczoły, produkując go, stają się jednocześnie filtrami. Sławek Brzózek "Nasza Ziemia"

- Pszczoły w miastach mieszkają od stuleci, zawsze obecne były w ogródkach, na działkach i balkonach. Dziś po prostu zaczynamy o nich mówić głośno i zwracać uwagę na te owady – mówiła Aleksandra Mrowiec z Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Roślin. Jak podkreślała ekspertka, akcja ma na celu m.in. uświadomienie mieszkańcom miast, jak istotną rolę w ekosystemie odgrywają pszczoły. 

20 maja obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pszczół. Dlatego trwa kampania edukacyjna "Pomagamy pszczołom bez lipy". na czym polega i jak każdy z nas może pomagać pszczołom przetrwać? Dlaczego owady te "ciągną"do miast i jak kreować przestrzenie, w których będą się one dobrze czuły? Czym są rośliny pożytkowe i co piją pszczoły? O tym w nagraniu rozmowy z audycji.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Data emisji: 21.05.2018

Godzina emisji: 12.15

kd

Czytaj także

Powstała szczepionka dla pszczół. "Badania wciąż trwają"

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2019 16:02
Naukowcy z Helsinek w Finlandii opracowali szczepionkę chroniącą pszczoły przed niektórymi chorobami. Może to pomóc w walce z trwającym na całym świecie drastycznym spadkiem liczby owadów. - Na razie informacje na ten temat są bardzo skromne - mówi apipatolog, prof. Grażyna Topolska. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Inteligentne ule. Student z Łodzi pomaga pszczołom

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2019 15:45
Student elektroniki na Politechnice Łódzkiej Sebastian Górecki stworzył projekt zbudowania inteligentnej pasieki. - Zobaczyłem, jak ciężko pracują te maleńkie zwierzątka i postanowiłem im pomóc - wspominał Sebastian Górecki. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Co dzieje się ze śmieciami po tym jak wylądują w koszu?

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2019 15:45
312 kg - statystycznie każdego roku każdy z nas wytwarza taką ilość śmieci. Co się z nimi dzieje po wyrzuceniu do kosza? Zaglądamy do sortowni i spalarni śmieci i śledzimy cały proces przetwarzania odpadów.
rozwiń zwiń